Náměstí v Lounech je od první poloviny července už kompletně pokryto signálem nové Wi-Fi sítě, která umožňuje lidem po celé jeho ploše bezplatné připojení k internetu. Znamená to, že každý si může na lavičce, v zaparkovaném autě nebo jen tak při procházce vytáhnout z kapsy svůj mobilní telefon a prohlédnout si cokoli na internetu; webové stránky nebo třeba příchozí poštu ve své mailové schránce. Připojit se lze i z notebooku.

O zřízení možnosti bezplatného připojení pro veřejnost v centru města rozhodla letos na jaře lounská radnice. „Nápad poprvé zazněl zhruba před rokem na pravidelných schůzkách starosty a vedení města s mladými lidmi, především studenty. Na jedné z debat na téma, co by se mohlo ve městě zlepšit či zavést, studenti zmínili i tuto myšlenku,“ uvedla Kamila Jarolímková z Městského úřadu Louny.

A studenti si novou síť skutečně pochvalují. „Zatím jsem ji ještě nevyzkoušela, protože jsem byla pár dní mimo město a ještě ani nevím o tom, že nová síť funguje. Ale určitě ji budu využívat, je to dobrý nápad. Na náměstí často chodím, mám z této zprávy radost. Co nejdříve novou Wi-Fi síť vyzkouším. V pátek večer se chystám na festival Kouzlo světla, tak to bude asi při této příležitosti,“ řekla na dotaz Deníku Kateřina Zemanová, osmnáctiletá studentka Gymnázia Louny.

Za zřízení této sítě město zaplatilo necelých 13 tisíc korun, dál bude radnice ještě platit měsíční poplatky za provoz 968 korun, upřesnila Kamila Jarolímková. Pro veřejnost je však tato služba zcela bezplatná.

Každý zájemce na náměstí se může připojit k internetu v jednom cyklu vždy na jednu hodinu a čerpat až 500 MB dat. Po uplynutí jedné hodiny nebo po vyčerpání uvedeného objemu dat je tento uživatel automaticky odpojen a znovu se připojit k síti bude moci až za dvě hodiny. Toto omezení je v systému nastaveno kvůli snaze, aby se průběžně dostalo na všechny zájemce, a také aby síť nekolabovala kvůli případnému přetížení.