Vánoce si bez ní neumíme představit. Pohádka Tři oříšky pro Popelku před několika dny zesnulého Václava Vorlíčka se stala jejich neodmyslitelnou součástí. Na skvělého režiséra vzpomíná také Podbořansko, část skvostu české kinematografie se tam totiž natáčela.

U Lužce nedaleko Vroutku na Podbořansku vznikalo několik scén, hlavně šlo o záběry krajiny a projížďky na koních. Jeden ze záběrů, které se tam natáčely, je ve filmu například okolo 15. minuty. „Zatímco na statku vítají krále a jeho družinu, jede se Popelka projet na svém koni Juráškovi. Tato projížďka se natáčela v okolí zámku Lužec,“ píše se na serveru filmovamista.cz, který se zabývá hledáním skutečných lokalit, kde vznikaly oblíbené snímky.

Pavlač nesedí

K zámečku v Lužci a Popelce se váže i jedna nepravdivá legenda, která se v regionu často traduje. „Vidíš? Dívej se pozorně! Tady na tom zámečku se natáčela Popelka. Tady bydlela! Vidíš tu dřevěnou stříšku a pavlač? A ten dvůr? Je to přesně takové jako v pohádce,“ vyslechlo si za desítky let mnoho dětí. Zámeček v Lužci ale není statkem, kde ve filmu žila Popelka.

Důkaz najdeme také na serveru filmovamista.cz. Záběry ze statku byly totiž natáčeny na vodním hradě Švihov na Plzeňsku. Ten byl pro natáčení hodně upraven, například dřevěná pavlač, falešná okna a brána byly vystavěny jen pro potřeby filmařů a ihned po natáčení zmizely.

A při bližším a detailním zkoumání je zřejmé, že dřevěná pavlač na zámečku v Lužci je té filmové opravdu jen podobná. Není to však ona. A stejně tak dvůr.

„Část předhradí se stodolami dojmem velkého dvora působila, bylo to nenatřené. Tmavá zeď hradu, v níž jsou prázdná okna, jsme filmově zabydleli přistavěním dřevěného ochozu, z něhož vedly schody dolů,“ vzpomínal na Švihov také sám režisér Vorlíček, mimo jiné autor dalších skvostů jako Pane, vy jste vdova!, Dívka na koštěti, Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, Což takhle dát si špenát či seriálů Arabela, Létající Čestmír a Křeček v noční košili.

Ale jak nepravdivá legenda vznikla? Možné vysvětlení se nabízí. Filmaři totiž měli při natáčení Popelky v roce 1973 na zámečku v Lužci velmi pravděpodobně zázemí. Měli tam techniku, kostýmy, připravovali se tam. A když k tomu přidáme fakt, že se o čtyři roky dříve točil přímo na zámečku jiný snímek - Adelheid Františka Vláčila, je nasnadě, že vzpomínky se „spojily“ a nepravdivou legendu stvořily.

Režisér Václav Vorlíček zemřel v úterý 5. února ve věku 88 let.