Jako první by měla vzniknout expozice o sladovnictví, kterou chystá Galerie Sladovna. „Chceme v jejím přízemí vybudovat expozici sladovnictví a zdůraznit tak původní význam památky,“ vysvětlil Karel Havelka, pracovník Chrámu chmele a piva, který galerii spravuje.

Expozice by měla přiblížit středověkou výrobu sladu díky artefaktům a dokumentům, které doplní původní stavební dispozice renesanční sladovny. Objekt prošel před několika lety rozsáhlou rekonstrukcí.

Před pár týdny začaly práce na obnově Mederova domu, návštěvníkům se otevře za dva roky. „V podzemí bude expozice, která bude pracovat s atmosférou toho místa. Přízemí bude věnováno gotické fázi vývoje domu a historii města v té době. Chtěli bychom, aby první patro vypadalo jako v roce 1919, kdy ho rodina Mederů koupila. A chtěli bychom tam mít informace i o rodině Mederů,“ vysvětlil Petr Antoni, předseda Spolku Mederova domu, který stojí za jeho záchranou.

Tak vypadal Mederův dům v roce 2018
Oprava Mederova domu začíná. Cenná památka v Žatci povstane z ruin

Dům, ze kterého zbyly jen ruiny, dostane novou střechu. Ta bude vysoká, vznikne tak velké podkroví. „Plánujeme tam interaktivní expozici věnovanou paní Marii Treben. Žatecké rodačce, která se proslavila jako spisovatelka a bylinkářka,“ dodal Antoni.

Další menší muzeum vznikne na rohu Žižkova náměstí a Horovy ulice. Tam začal s rekonstrukcí historického domu sousední Žatecký pivovar. Měla by být hotová v závěru příštího roku. Expozice se zaměří na pivovarnictví.

Pivovary, jejich minulost a současnost

„Muzeum bude prezentovat pivovary v žatecké chmelařské oblasti, jejich historii a vývoj do současnosti. Expozice se bude skládat z fotografií, nástěnných panelů s obrazovými a textovými informacemi, z historických exponátů, budou tu dotykové monitory s informacemi či projekce,“ popsala Jana Eisertová ze Žateckého pivovaru.

V Žatci v současné době působí tradiční Regionální muzeum K. A. Polánka a občas je otevřené recesistické Muzeum homolupulů. Od roku 2007 v Žatci funguje Chmelařské muzeum, které v posledních letech koordinuje své nabídky pro návštěvníky se sousedním Chrámem chmele a piva.

Nemocnice s poliklinikou v Žatci
Komentář: Bez peněz do zdravotnictví nelez

„Rádi bychom se letos ještě více zaměřili na obce Žatecké chmelařské oblasti. Chystáme se například jednat s těmi, které máme vyjmenované v Erbovní síni, ale jejich znaky nám chybí, tak je budeme chtít doplnit. Jde o to, že chrám byl vytvořen jako symbol Žatecké chmelařské oblasti a celou ji vlastně zastřešuje. Chceme s obcemi více spolupracovat, abychom jim pomohli s jejich propagací u nás či například na chmelových slavnostech. Ve spoustě z nich je plno zajímavostí, atraktivních míst a zážitků. Cílem je nás více propojit a pravidelně se setkávat,“ vysvětlil ředitel chrámu Ondřej Baštýř.