Příliš hlučné skupinky návštěvníků na koupališti v Žatci bude usměrňovat městská policie. Dosud v areálu prováděla pravidelné preventivní obchůzky, od nové sezony bude při největším náporu lidí u bazénů pořád. Hlavně odpoledne ve velmi teplých dnech, kdy koupaliště praská ve švech.

„Rozhodnutí o přítomnosti městské policie padlo po zkušenostech z loňského roku. Na bezpečnost bdí plavčíci, nebyl ale nikdo, kdo by usměrňoval chování neukázněných návštěvníků na koupališti. Ti svým chováním rušili ostatní, ať už u bazénů nebo u občerstvení,“ vysvětlila starosta Zdeňka Hamousová. „Stálá přítomnost strážníka se plánuje hlavně v exponovaných časech a dnech, kdy budou vysoké teploty a nejvíc návštěvníků. Bude jakousi autoritou na koupališti,“ dodala.

Koupaliště v Žatci. Archivní snímek
Na žateckém koupališti zřejmě přibude bazén pro malé děti

Provozovatel koupaliště, Technická správa města Žatec, novinku vítá. „Bezpečnost a pořádek v bazénech si pohlídají plavčíci. Ale přítomnost strážníka bychom uvítali na trávníku u bazénů, kde odpočívají lidé a mají tam své věci, nebo kvůli pořádku u občerstvení,“ vysvětlil jednatel společnosti Andrej Grežo. Právě na břehu se v době vysoké návštěvnosti občas objevují problémy, když některé příliš rozdováděné skupiny nerespektují pokyny plavčíků.

„Na koupaliště jsme už dohlíželi, v minulé sezoně tam strážníci prováděli pravidelné preventivní obchůzky. Novinkou je, že teď tam bude strážník v určitých časech pořád,“ připomněl ředitel Městské policie v Žatci Miroslav Solar.

Řeší i špatně zaparkovaná auta

Během sezony městská policie u koupaliště hodně často také řeší špatně zaparkovaná auta, která například brání průjezdu MHD.

Větší dohled strážníků není jedinou novinkou, kterou město v areálu koupaliště chystá. Plánuje se také výstavba čtvrtého bazénu – k brouzdališti, zážitkovému a plaveckému má přibýt bazén pro děti. „Je velký přechod mezi brouzdalištěm a zážitkovým a plaveckým bazénem, bazén pro děti chybí,“ vysvětlila starostka. Radní na zhotovení projektové dokumentace uvolnili 450 tisíc korun, samotná stavba se plánuje příští rok. Vyrůst by měl v místě současného trávníku u zážitkového bazénu.

Porodní sál žatecké nemocnice na archivním snímku
Už rok se nerodí. A nebude. Porodnice v Žatci zůstává zavřená

Novinka se chystá u stánků s občerstvením. Nově bude mít jejich nájemce smlouvu na tři roky, nyní tomu bylo pouze na jednu sezonu. „Chceme, aby v případech, kdy je na koupališti více než pět set návštěvníků, byl otevřený i druhý stánek s občerstvením. Kvůli tomu si provozovatel musí pořídit více vybavení, tříletá smlouva mu dává větší záruku, že se mu tato investice vyplatí,“ vysvětlila Hamousová. „Navíc chceme, aby provozovatel občerstvení na koupališti zajišťoval také občerstvení v zimě u kluziště na náměstí. A tam moc velké možnosti výdělku nebývají,“ doplnil místostarosta Jaroslav Špička.

Na žateckém koupališti se počítá i s tím, že se při úpravě vody v bazénech přejde z tekutého chlóru na plynný. „Tekutý chlór splňuje všechny předpisy a požadavky, ale plynný chlór je ke zdraví lidí ještě šetrnější,“ vysvětlil Grežo. Stejně jako s novým dětským bazénem se ale se změnou média pro čištění vody počítá až v příštím roce.

Den Země v Žatci
OBRAZEM: Žatecké děti oslavily v parku Den Země