O nutnosti opravit rozbitou Nádražní ulici se v Podbořanech mluví už léta. Dlouho se jen záplatovala, radnice několikrát její obnovu slibovala, rekonstrukce se ale odkládala. Podle vedení města kvůli nedostatku financí, šly na jiné projekty a opravy. Nyní se potřebné peníze konečně našly, ve druhé polovině roku se začne opravovat. Rekonstrukcí se dočkají také ulice Mlýnská, Kozinova a Chodská.

„Neuspěli jsme nakonec se žádostí o dotaci na stavbu sportovní haly. Peníze z rozpočtu na letošní rok určené na předfinancování a spolufinancování této akce tak můžeme využít jinak. Rozhodli jsme se je použít na opravy několika komunikací, které to potřebují. Opravy začnou ve druhé polovině roku, dokončeny budou do konce letošního roku," vysvětlil Radek Reindl, starosta Podbořan, kde získala radnice finance na rekonstrukce několika komunikací ve špatném stavu.

Sportovní halu chtěli v Podbořanech začít stavět už letos, čekali ale na dotační peníze. Ty nakonec nepřijdou. Sportovci, kterým zázemí ve městě chybí, musí na vybudování ještě počkat. Vedení města říká, že o dotaci ze státního rozpočtu bude žádat znovu hned příští rok.

Čtěte také: Stavba haly se zatím odkládá, Podbořany si na ni ještě počkají

Opravy ulic už schválili také podbořanští zastupitelé. Do rekonstrukcí má jít navíc přes 14 milionů korun. Pracovat se bude v ulicích Nádražní, ta má městskou pokladnu přijít na tři a půl milionu korun, Mlýnské, kde je rozpočet zhruba šest milionů korun, a Kozinově a Chodské. Tam se náklady dohromady pohybují kolem pěti milionů.

Nádražní ulice v PodbořanechPo opravě Nádražní volali lidé v Podbořanech už dlouho, několik let. „Víme, že ulice Nádražní a Mlýnská jsou rozbité, jejich oprava je nutná, jejich stav nás trápí a chceme je určitě opravit co nejdříve. Rekonstrukci si, stejně jako proběhla v ostatních částech města, zaslouží," říkali dlouhodobě zástupci podbořanské radnice. Jenže, dlouho se neopravovalo…

Vedení města přitom slibovalo rekonstrukci už v minulosti. Konkrétně pro rok 2014, nakonec ale akce nebyla zařazena do rozpočtu. Peníze pak nebyly ani v roce 2015. Kritici radnice tvrdí, že lokalita Nádražní ulice mohla být opravená už daleko dříve. Odložit se prý mohly jiné projekty. „Pořád se to jen záplatuje, vydrží to několik měsíců a pak se to musí dělat znovu. Je dost děravá, měla už být hotová," řekl například na začátku letošního roku Deníku Pavel Kroupa.

Mohlo se opravovat dříve?

Stejný názor má i zastupitel Lumír Šopf, který často nesouhlasí se současným vedením města. Podle něj radnice v tomto případě nekonala dost rychle. „Cesta k nádraží je katastrofa. Ta už se záplatovala tolikrát, už dávno měla být opravená, peníze se měly najít," uvedl před časem.

Vedení podbořanské radnice s ním ale nesouhlasí. Nejprve se prý musely vyřešit potíže kolem rekonstrukce, udělat projekty. V ulici je problém s propadlou kanalizací, která se také bude řešit a opravovat. Muselo se zjistit, jak je rozsáhlý. Pod asfaltem jsou tam žulové kostky, podklad je rozbitý. Nyní už by ale vše mělo být pro obnovu připravené.

Řada projektů, nedostatek peněz

Radnice argumentuje také tím, že se v minulých letech dělaly další rozsáhlé a nákladné opravy a investice po celém městě, které také byly potřebné. Zástupci města se brání, že ne vše lze opravovat najednou. „Bohužel, náš rozpočet není tak velký, jak bychom si přáli, není nafukovací. Peněz na investice není tolik, kolik bychom každý rok potřebovali. Například letos jsme měli požadavky na investiční rozpočet téměř 66 milionů a každý rok můžeme prostavět maximálně kolem 30 až 35 milionů, na některé akce se tak nedostane, jsou odloženy na později. Dělali jsme řadu dalších důležitých akcí, zateplovali školy, hodně se v minulých letech opravovalo, frekventované lokality, revitalizovala se všechna sídliště, ve městě už není mnoho ulic, které jsou rozbité. Na některé se bohužel dostalo později, než bychom chtěli. Nyní už se ale Nádražní a Mlýnská ulice opravy dočkají," dodal podbořanský starosta Radek Reindl.