Záplata, záplata, záplata. Už léta se jen záplatuje rozbitá podbořanská Nádražní ulice, lidé by ji ale rádi viděli konečně kompletně opravenou. Radnice už jednou rekonstrukci slíbila, zatím se na ní ale nedostalo. „Co nejdříve, příští nebo přespříští rok," zní nyní znovu z podbořanské radnice, hotové už jsou projekty a probíhá výběrové řízení na zhotovitele.

Oprava Nádražní ulice by podbořanskou městskou kasu měla vyjít přibližně na tři miliony korun. Cena se ale ještě může snížit při právě probíhajícím výběrovém řízení. „Stav Nádražní ulice nás trápí, je dost rozbitá a chceme ji určitě rekonstruovat co nejdříve. V minulosti tam ale byly nějaké problémy, už se je podařilo vyřešit, nyní se pracuje na přípravách, věřím, že se to podaří brzy," je optimistou Radek Reindl, starosta Podbořan.

Zatím chyběly peníze

Rekonstrukci ulice už ale podbořanská radnice slibovala i v minulosti, konkrétně pro rok 2014, nakonec ale nebyla do rozpočtu zařazena. Ani v roce 2015 se neopravuje. Loni nechalo město za 100 tisíc udělat „pouze" projekty kompletní obnovy. A nyní tedy probíhá výběrové řízení.

„Bohužel, náš rozpočet není tak velký, jak bychom si přáli, není nafukovací. Peněz na investice není tolik, kolik bychom každý rok potřebovali. Hodně jsme v několika minulých letech opravovali, ve městě už není moc ulic, které jsou rozbité. Revitalizovali jsme všechna sídliště a opravovali řadu frekventovaných ulic a lokalit, na Nádražní se bohužel ještě nedostalo," předkládá argumenty radnice, proč se ještě neopravovalo Radek Reindl.

Nyní vedení města avizuje, že by se mohlo opravovat příští rok nebo v roce 2017. Nechává si ale ještě rezervu… „Určitě ji máme v plánu, zaslouží si to. Nádražní společně s Mlýnskou ulicí jsou poslední dvě hodně rozbité velké ulice ve městě, opravovat se musí co nejdříve. Určitě bude Nádražní hotová do konce současného volebního období, věřím ale, že to bude ještě dříve, doufám, že příští nebo přespříští rok," slíbil podbořanský starosta.

Tři roky jsou hodně

Konec současného volebního období připadá na podzim 2018. Takový termín se zdá kritikům radnice i lidem, kteří opravu dlouhodobě žádají, příliš pozdě. Daleko více se jim samozřejmě zamlouvají dřívější termíny, tedy rok 2016 nebo přespříští rok. Kritici radnice ale tvrdí, že ulice už mohla být opravená daleko dříve. „Pořád se to jen záplatuje, vydrží to několik měsíců a pak se to musí dělat znovu. Je dost děravá, měla být už hotová," myslí si například Pavel Kroupa.

Přidává se k němu také Lumír Šopf, zastupitel, který často nesouhlasí se současným vedením města. „Cesta k nádraží je katastrofa. Ta už se záplatovala tolikrát, už dávno měla být opravená, peníze se měly najít," říká muž, který nedaleko i bydlí. Šopf, který na vedení radnice podal v minulosti už několik stížností a trestních oznámení, ke kterým ale prozatím nikdy nedodal dostatečné důkazy a všechna tak byla odložena nebo zamítnuta, si myslí, že vedení města nekoná dostatečně rychle.

Problém s propadlou kanalizací

Vedení radnice s ním ale nesouhlasí, musely se prý nejprve vyřešit problémy kolem rekonstrukce, také se v minulých letech dělaly další rozsáhlé a nákladné opravy po celém městě, které také byly potřebné. Brání se, že nelze vše opravit najednou, rozpočet města na to nestačí.

V ulici je problém s propadlou kanalizací a povrchem. Muselo se zjistit, kudy kanalizace vede. Pod asfaltem jsou tam žulové kostky, podklad je rozbitý, nevědělo se přesně, kudy vedou sítě. Nyní už jsou ale projekty hotové, může se tedy začít opravovat. Stačí jediné – peníze. A ty budou schvalovat zastupitelé.

„Nyní je oprava připravena projekčně, ve výběrovém řízení bude vybrána firma, která opravy provede, bude pak záležet na zastupitelích, kdy schválí rekonstrukci do rozpočtu," dodal Radek Reindl.