Inspirací pro scénář filmu Rok vdovy byly stejnojmenné deníkové zápisky Zuzany Pokorné. Texty popisovaly, co pro duši i každodenní život člověka znamená ztráta životního partnera.

Ve funkcionalistickém výstavním pavilonu Josefa Fouska filmaři natáčeli scény maturitního plesu. Komparzisté představovali tančící studenty a rodiče, na postaveném pódiu hrála kapela. Scéna plesu dějově spojila všechny hlavní představitelky snímku – Pavlu Beretovou, vdovu Petru, další silnou ženskou postavu, její tchyni, ztvárňuje Zuzana Kronerová a ústřední trojici představitelek uzavírá v roli Petřiny dcery mladá slovenská herečka Julie Šoucová.

Režisér Jan Prušinovský a scénárista Petr Kolečko navštívili věznici v Novém Sedle. Hledali tam inspiraci pro další tvorbu.
Kolečko a Prušinovský hledali inspiraci za mřížemi. Prošli si věznici Nové Sedlo

„Z pavilonu na lounském výstavišti jsme nadšeni od té doby, kdy jsme měli možnost se sem přijet podívat. Je opravdu nádherný. Strašně ráda pracuji s prostory, které mají v sobě vizuální čistotu. To nám dává volnou ruku pro jemnou scénografii, prostor není zatížený věcmi, které by dávaly nějakou další energii navíc, kterou pro scénu nechceme,“ popsala režisérka Veronika Lišková.

Maturitní ples, který se v lounském pavilonu na výstavišti natáčel, je scénou z druhé půlky příběhu. „Je pro ni důležité, že při ní dochází k neverbálnímu sblížení dcery a matky. Maminka, kterou hraje Pavla Beretová, si prošla největší fází smutku a vyrovnání se smrtí muže a začíná být schopná vnímat svou dceru,“ přiblížila režisérka.

Lukáš Šimandl s Petrem Kotvaldem.
Kotvald a Šimandl vystřelili Kometu. Žatecký tvůrce baví i Jútuberem Jožkou

Matku zemřelého manžela filmové Petry hraje Zuzana Kronerová. „Petře zemřel manžel, který byl poměrně mladý. Děj se točí kolem této smutné události, jaké peripetie mladá vdova zažívá, jak se potýká s byrokracií na úřadech, jak tragédie zasahuje do jejího vztahu s dcerou. Jde o velice citlivý komorní příběh, doufám, že diváky zaujme,“ popsala slovenská herečka, která hrála například v českých filmech Bába z ledu, Krajina ve stínu, z těch starších pak ve snímcích Pupendo, Štěstí nebo Venkovský učitel.

Drama o tom, čím si filmová Petra po smrti manžela prochází, stojí na hereckém výkonu 40leté Pavly Beretové. „Tato role je těžká a zároveň hezká. S režisérkou Veronikou Liškovou a jejím manželem Eugenem Liškou, který napsal scénář, jsme natáčení filmu připravovali pět let. Celou tu dobu jsem rolí nějakým způsobem žila,“ sdělila členka činohry Národního divadla v Praze, kterou televizní diváci znají třeba ze seriálů Osada, Vzteklina, Místo zločinu nebo Sever.

Dominantou horské obce Výsluní je bezesporu její kostel, opředený tajemstvím o jeho výstavbě, o záměně plánů se stejným kostelem, ale menším. Každopádně snímky ukazují krásy této horské vesničky u Chomutova v době jara při východu slunce.
Katedrála Krušných hor už neslouží modlitbám, učarovala ale filmařům

Film Rok vdovy by měl mít premiéru v českých kinech v říjnu 2024. V Ústeckém kraji, který na něj přispěl částkou 800 tisíc korun, je v plánu šest natáčecích dnů. Filmaři v létě byli v Terezíně a na statku v Čeřeništi v Českém středohoří, kde si roli souseda zahrál Václav Bambušek. Natáčet se ještě bude v ústecké krajské nemocnici a na radnici v Bílině, kde jednu z vedlejších rolí ztvární Klára Melíšková.

Snímek vzniká v koprodukci Česka, Slovenska a Chorvatska a za podpory českého Státního fondu kinematografie, Plzeňského a Ústeckého kraje, slovenského Audiovizuálneho fondu a organizace Hrvatski audiovizualni centar. Pro Veroniku Liškovou a producentku Kristýnu Michálek Květovou je to jejich druhý společný film. Předchozí celovečerní dokument Návštěvníci měl premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu v Locarnu v srpnu 2022, od té doby je uváděn na festivalech po celém světě.

Mohlo by vás zajímat: Král dechovky Josef Zíma přijel do Podbořan. Zazpíval zde seniorům

Zdroj: Laurencia Helásková