Filmaři byli ve Věznici Drahonice v úterý 19. září. „Pro příslušníky i zaměstnance věznice bylo celodenní natáčení velmi náročné, neboť celý štáb se skládal z více než deseti vozidel, kterými přijelo do věznice několik desítek nejrůznějších filmových techniků a dalších profesionálů a dále čtyři desítky komparzistů, kteří hráli vězně, a dalších asi 15 herců,“ popsali "akci" pracovníci Vězeňské služby. 

V Drahonicích se natáčely scény u vjezdové a přechodové brány a další pak na vycházkovém dvoře. V tu chvíli se v reálu ženská věznice proměnila na věznici mužskou. „Filmoví vězňové zde hráli fotbal, basketbal, šachy či tenis anebo jiným způsobem trávili čas,“ prozradili členové Vězeňské služby a dodali, že podle informací od filmařů by měly tyto scény ve výsledném filmu trvat asi jen dvě minuty. 

Celovečerní snímek Poberta režiséra Ondřeje Hudečka, autora úspěšného dokumentárního filmu Pásky z Nagana, má mít premiéru v roce 2025. Film se nachází na hraně mezi komedií, dramatem a kriminálkou. Záběry vznikaly kromě Věznice Drahonice převážně na jižní Moravě, také v Radějově na Hodonínsku.

Lukáš Šimandl s Petrem Kotvaldem.
Kotvald a Šimandl vystřelili Kometu. Žatecký tvůrce baví i Jútuberem Jožkou

Film zachycuje příběh bývalého trestance, který se v době pandemické krize pouští do série fingovaných krádeží, aby pomohl místním firmám odvrátit krach. Vedle snahy poukázat na typickou českou náturu autenticky zobrazuje prostředí, z něhož pochází i samotný režisér.

Ve snímku uvidíme známé herce - Matyáše Řezníčka, Evu Vrbkovou, Václava Neužila, Stanislava Majera, Lukáše Příkazského či Jiřího Vyorálka a další.

Věznice Drahonice na Podbořansku ve skutečnosti funguje jako zařízení pro odsouzené ženy. Je rozdělena na oddělení s ostrahou se středním a s vysokým stupněm zabezpečení.