Město Žatec čeká bohatý filmový podzim. Přijedou tam natáčet Francouzi, Američané a Číňané, zájem projevila také Česká televize. Zahraniční štáby chtějí v říjnu a listopadu natáčet v historické části města záběry pro své snímky z druhé světové války shodně o osudech Židů.

Jako první dorazí do města francouzský filmový štáb, který chce v Žatci natáčet snímek s názvem Pytlík kuliček. Film podle knihy francouzského spisovatele Josepha Joffa o Židech v okupované Francii se má včetně přípravných a úklidových prací točit od 15. září do 16. října a pak ještě několik dní v listopadu. Štáb už ve městě nabíral komparzisty, pro děj snímku si vybral Chelčického náměstí. Město za natáčení dostane milion korun.

Seriál je o čínském diplomatovi ve Vídni

Další, kdo chce ve městě natáčet, je čínská státní televize. V Žatci by její štáb měl být od 5. do 9. října, ve městě chce točit seriál s pracovním názvem The Last Visa. „Chtějí natáčet uvnitř restaurace Růžek, kde pro své potřeby zřídí holičství, a v okolí restaurace," sdělila Deníku Vanda Pavelková, která na žatecké radnici zajišťuje nájem městských pozemků pro filmaře. Schvalovat jejich pronájem budou ve středu 16. září žatečtí zastupitelé, město by od filmařů mělo dostat 160 tisíc korun. Děj seriálu pojednává o čínském diplomatu, který vydáváním víz na čínské ambasádě ve Vídni zachrání desítky Židů před nacistickou persekucí.

Třetím zahraničním štábem, který chce v Žatci na podzim natáčet, jsou Američané. Ve městě chtějí pořizovat záběry pro velkorozpočtový film The Zookeeper's Wife. Tento snímek se odehrává ve varšavské zoologické zahradě, jejíž správce a jeho žena ukrývají během druhé světové války židovské obyvatelstvo. Do hlavní mužské role zoologa Lutze Hecka byl obsazen německý herec Daniel Brühl. který si v roce 2003 zahrál hlavní roli v tragikomedii Good Bye, Lenin!. Ztvárnil také roli Frederika Zollera v Hanebných panchartech.

Zoo na výstavišti

Filmaři pro natáčení snímku The Zookeeper's Wife postavili na pražském Výstavišti kulisy zoologické zahrady, ve kterých si zahraje několik stovek zvířat. Hlavním odborným poradcem filmu a dodavatelem zvířat je člen známé cirkusové rodiny Ludvík Berousek. Natáčení bude v ČR trvat až do 26. listopadu a dalšími místy natáčení vedle Prahy bude Josefov a právě i Žatec. „V Žatci se má natáčet od 17. do 23. října. Štáb si vybral Hošťálkovo náměstí, náměstí 5. května a ulice kolem synagogy," vypočetla Vanda Pavelková ze žatecké radnice.

Za jakých podmínek budou Američané v Žatci natáčet, se nyní „dolaďuje", zastupitelé by to měli schvalovat na začátku října.

A zájem natáčet v Žatci letos na podzim už projevila také Česká televize. Ta by chtěla ve městě pořizovat záběry pro snímek Zádušní oběť. Půjde o temný detektivní thriller z počátku 20. století, ve filmu režiséra Jiřího Svobody by se měl objevit například známý slovenský herec Milan Kňažko.

Čtěte také: Francouzi přijedou do Žatce natáčet film z války, opraví některé domy v centru