Svět okolo nás vnímají úplně jinak než dospělí. A právě proto může být právě vznikající dokumentární film Proměny města, který natáčejí děti ze základní školy v Podbořanech, hodně zajímavý.

Na město, jeho historii i současnost, se podívají společně s profesionálním kameramanem a režisérem.

Děti vymyslely základ filmu

Základ nového filmu o Podbořanech vymyslely děti. Sbírají informace, jsou scénáristy a moderátory reportáží. Natáčení dokumentu probíhá v těchto dnech, každé téma má jeden natáčecí den. „Moc mě baví na tomto filmu pracovat. Zajímá mě historie našeho města. Baví mě odkrývat minulost jednotlivých míst, navíc je zajímavé dělat u toho film,“ říká o netradičním projektu Proměny města Šárka Šebestová, jedna z mladých autorek, která právě pracuje na části, která pojednává o staré a nové podbořanské radnici. Před chvilkou dokončila rozhovor se starostou Radkem Reindlem.

Na filmu spolupracují právě děti z osmých tříd základních škol, město, sdružení OKAP a profesionální režisér a kameraman Jiří Diviš.

„Žáci se rozdělili do skupinek, každá si vybrala jednu zajímavost z Podbořan a připravila scénář. Zjišťovali zajímavosti z historie i současnosti. Ve filmu pak budou čtyři reportáže, celý náš snímek bude mít okolo čtyřiceti minut,“ přiblížila vznik dokumentu Edita Langpaulová ze sdružení OKAP, která s dětmi na vývoji snímku spolupracuje.

Snímky doplní i historické nahrávky

Čtyři příběhy, čtyři krátké filmečky, budou doplněny i o historické nahrávky ze 70. a 80. let a podívají se do Základní školy v Husově ulici, do kostela sv. Petra a Pavla na Bílém kopci nebo de střední školy v Podbořanech. Děti se zajímaly také o starou a novou radnici a o tajuplné chodby pod městským centrem.

„Chceme, aby tento projekt v budoucnu pokračoval, aby se zdokumentovala i další zajímavá místa ve městě,“ přeje si Langpaulová. Premiéru bude mít dokument na filmovém plátně v rámci festivalu Medicfilm v Podbořanech. K dostání bude i na DVD, k propagaci města chce snímek užívat i radnice.