Mezi záběry, v příjemném stínu restaurace na Hošťálkově náměstí, odpočívá Alois Švehlík, představitel hlavní role. Chystá se na svůj další obraz. Nedaleko se před ostrými slunečními paprsky ukrývá také Norbert Lichý, další herecká hvězda. Režisér Marek Najbrt zatím na žateckém náměstí organizuje desítky komparzistů v historických kostýmech, po ploše jezdí kočáry tažené koňmi.

Ticho! Kamera! Klapka! Akce! Na náměstí a později i na obrazovkách se rozehrává davová scéna, kdy lidé korzují městem a přicházejí či přijíždějí do kostela. Žatec opět „hraje", město je opět filmové.

Čtěte také: Já, Mattoni. Seriál z historie se natáčel v Žatci

Co že se to na Hošťálkově náměstí v Žatci vlastně děje? Česká televize tam natáčela nový seriál Já, Mattoni. V Žatci, městě chmele a piva, se v historických kulisách a kostýmech točil několik dní snímek o zakladateli slavné značky minerální vody.

Natáčení seriálu České televize Já, Mattoni.Hlavní postavu, Heinricha Mattoniho, o jehož osudech a osudech jeho blízkých seriál vypráví, ztvárňuje Alois Švehlík. Tedy jeho nejstarší variantu, protože Mattoni se v seriálu objeví hned ve třech životních etapách. „Nejsem v Žatci poprvé. Před lety jsem hrál v žateckém divadle, je opravdu krásné. No a před dlouhými desítkami let jsem tu také byl na chmelových brigádách," usmívá se při vzpomínání slavný český herec. Že natáčí ve městě chmele a piva „legendu o prodavači vody," jak zní podtitul nové série, bere s humorem. „To se tak stává. Nijak nad tím nepřemýšlím, je to normální. Natáčíme tam, kde jsou nejvhodnější místa," řekl Deníku Alois Švehlík.

Některé domy v centru parádu nedělají

V Žatci byl na natáčení seriálu Já, Mattoni několik dní, prošel si také centrum města. „Žatec je hezké historické město. Moc pěkné. Jen škoda, že některé domy v centru jsou zanedbané, asi chybějí peníze, jako všude," mrzelo herce.

Třináctidílná série o zakladateli karlovarské minerální vody Heinrichu von Mattoni se natáčí na mnoha místech republiky od loňského podzimu do letošního léta. Na obrazovky České televize se dostane příští rok na podzim. Filmaři už točili například v Karlových Varech, Praze, na zámku Buchlovice, na Ústecku či na Konopišti.

V Žatci, městě filmu zaslíbeném, si zahrála také řada komparzistů z řad tamních obyvatel. „V Žatci jsme natáčeli pět dní na celkem sedmi místech," prozradil Deníku Jan Rolínek, výkonný producent série. Natáčelo se například ve Dvořákově ulici, na náměstí 5. května, na nádražních schodech a hlavně na Hošťálkově náměstí.

Hlavní role se měl ujmout Jiří Bartoška

V roli Mattoniho, jak bude postupně stárnout, se představí Jáchym Novotný, David Švehlík, a také jeho otec Alois Švehlík. Ten vystřídal původně obsazeného Jiřího Bartošku, který musel natáčení kvůli nemoci opustit. „Je to postava z devatenáctého století, obchodník, zároveň s bouřlivým osobním životem. Je to komplikovaná postava, bohatá, a to je krásné," řekl o své roli Alois Švehlík, představitel nejstarší verze hlavní postavy.

Kromě něj a jeho syna se v sérii představí například Vladimír Kratina nebo Aňa Geislerová. V plánu je celkem 150 natáčecích dní, zahraje si 170 herců a zhruba tři tisíce komparzistů, včetně těch žateckých. „Gró seriálu ale nejsou velké scény, spíš vztahové věci a dialogy mezi Heinrichem Mattonim a jeho blízkými. Je tam spousta komorních scén, ale objeví se i zaoceánský parník, tedy i velké scény," řekl o seriálu pro ČTK režisér Marek Najbrt.

Seriál Já, Mattoni se zařadí mezi další známé snímky, které filmaři v Žatci natáčeli. Fotogenické město a jeho zajímavé ulice jsou kulisami například ve známých snímcích Holky z porcelánu, Ještě žiju s plácačkou, věšákem a čepicí, Bídníci, Yentl s Barbrou Streisand, Červený Bedrník, Dívka a kouzelník, Edith Piaf, Hořící keř, Oliver Twist či v sériích Náměstíčko nebo v novém pokračování Nemocnice na kraji města.