Až budete sledovat filmovou trilogii Zahradnictví, určitě si nenechte ujít její druhý díl s názvem Dezertér. A až v něm uvidíte scény před kadeřnictvím a uvnitř kadeřnictví, zbystřete. Dějově sice budete v zapadlém slovenském městečku na přelomu 40. a 50. let minulého století, záběry se ale pořizovaly v současném Žatci. Konkrétně poblíž synagogy, na rohu ulic Nádražní schody, Dlouhá a Chelčického náměstí.

Herci Gabriela Míčová, Klára Melíšková, Jiří Macháček a Martin Finger přijeli tento víkend do Žatce, aby tam právě tyto scény pod vedením režiséra Jana Hřebejka natáčeli. Jako komparz si zahrálo také několik obyvatel města. Kromě scény kolem kadeřnictví se ale ve filmu objeví i další záběry ze Žatce.

Ve studiu se dotvoří hory na pozadí

„V Žatci natáčíme čtyři obrazy. Děj se odehrává v malém slovenském městečku na přelomu 40. a 50. let," řekl Deníku Jan Hřebejk. „Do scén dotvoříme hory na pozadí, abychom navodili iluzi slovenského městečka pod horami," prozradil při pohledu na rovinaté okolí Žatce.

Podívejte se na vůbec první teaser k trilogii!

Zdroj: Youtube

Režisér Jan Hřebejk natáčel v Žatci vůbec poprvé. „Byl jsem v Žatci a Lounech jednou na obhlídce případných míst pro natáčení, už ani nevím jakého filmu, ale z toho pak sešlo. Žatec je hezké město, škoda jen pro nás filmaře, že tady máte hodně opravených domů," řekl. Nicméně domů v historické části města, které jsou v zanedbaném stavu a hodí se právě pro natáčení historických a válečných scén nebo scén z dob těžkých a chudých poválečných časů, je stále dost. Také proto město patří mezi nejvyhledávanější lokality v Česku, jen za posledních pár let se tam natáčelo několik filmů a také velkorozpočtových reklam.

Připomeňte si: Světové firmy natáčely reklamy v Žatci i v Lounech

Trilogie Zahradnictví se natáčí od poloviny letošního roku, práce štábu se chýlí ke konci. Po Žatci se už bude natáčet jen pár dní v Praze, s natáčením má být hotovo do konce letošního roku.

„Zahradnictví vzniká v česko - slovensko - polské koprodukci s rozpočtem 120 milionů korun, je unikátní v mnoha směrech. Diváci zde uvidí ty nejlepší české herce a také třeba největší filmové stavby novodobé historie českého filmu," řekl producent filmu Viktor Tauš.

Děj předchází slavným Pelíškům

Scénář inspirovaný životem vlastní rodiny, ze kterého čerpal už pro příběh filmu Pelíšky, napsal Petr Jarchovský. Režisérem všech tří filmů, Rodinného přítele, Dezertéra i Nápadníka, je Jan Hřebejk. „Trilogie Zahradnictví s typickým humorem a laskavostí Hřebejka a Jarchovského vypráví rodinnou kroniku na pozadí nejpohnutějších období dějin naší země 20. století," dodal Tauš.

První část s názvem Rodinný přítel přijde do kin 27. dubna 2017 a představí zejména milostný trojúhelník tvořený Aňou Geislerovou, Ondřejem Sokolem a Martinem Fingerem na pozadí válečných let v naší zemi.

Natáčení trilogie Zahradnictví nedaleko synagogy v ŽatciZdroj: Deník/Petr KinštDruhý film se soustředí na dobu poválečnou a zvraty v období po roce 1948 v příběhu Dezertér, postaveném především na rodině majitele kadeřnického salonu Jiřího Macháčka. Jeho ženu ztvárnila Gabriela Míčová, její sestry Klára Melíšková a Aňa Geislerová. V kinech se objeví 28. září.

V závěrečné části Nápadník, která uzavře celou trilogii děním v 50. letech a do kin přijde 16. listopadu 2017, zazáří mladá dvojice Anna Fialová a Ivan Lupták. Všechny tři filmy spojuje zahradnictví Davida Novotného a jeho ženy Lenky Krobotové jako místo rodinného stmelování, posouvání osudů jednotlivých postav a zázemí napříč dobami a režimy.

Trilogie vzniká v koprodukci s Českou televizí.

Psali jsme: Hřebejkovo Zahradnictví se bude natáčet i v Žatci, trilogie předchází Pelíškům