Historické tržiště, polské a německé nápisy, vojáci z druhé světové války, stará auta. K tomu velké množství parkujících kamionů, uzavřené ulice. Tak vypadá v současné době centrum Žatce u radnice a v okolních náměstích a ulicích. Američtí filmaři tam natáčejí snímek The Zookeeper's Wife.

Točilo se třeba na historickém tržišti na Hošťálkově náměstí za radnicí nebo v Dlouhé ulici nedaleko synagogy. Američtí filmaři by v Žatci měli být celý tento týden.

Film The Zookeeper's Wife se odehrává ve varšavské zoologické zahradě, jejíž správce a jeho žena ukrývají během druhé světové války židovské obyvatelstvo. Do hlavní mužské role zoologa Lutze Hecka byl obsazen německý herec Daniel Brühl, který si v roce 2003 zahrál hlavní roli v tragikomedii Good Bye, Lenin! Ztvárnil také roli Frederika Zollera v Hanebných panchartech. Ve filmu si zahraje také americká herečka Jessica Chastain, která se objevila třeba v seriálech Zločiny ze sousedství nebo Pohotovost.

Historické auto na rohu Hošťálkova náměstí v Žatci. V pozadí německé a polské nápisy na domech dokreslují atmosféru Varšavy za druhé světové války.

Historické auto na rohu Hošťálkova náměstí v Žatci. V pozadí německé a polské nápisy na domech dokreslují atmosféru Varšavy za druhé světové války. foto: Deník/Petr Kinšt

Pytlík kuliček

Minulý týden v centru Žatce natáčel film z druhé světové války jiný zahraniční štáb Francouzi. Ti ve městě pořizovali záběry pro snímek Pytlík kuliček. Vybrali si k tomu Chelčického náměstí a přilehlé ulice, mezi herci byl i Marek Vašut. Kulisy francouzských filmařů v Žatci zůstaly, do města se ještě vrátí. „Natáčet by tady měli ještě od 10. do 13. a od 16. do 18. listopadu. Pak budou kulisy rozebírat, odvážet a uklízet," sdělila Deníku Vanda Pavelková, která na žatecké radnici zajišťuje nájem městských pozemků pro filmaře.

Děj snímku Pytlík kuliček se odehrává ve Francii za druhé světové války, předlohou je kniha francouzského spisovatele Josepha Joffa. Příběh se odehrává mezi lety 1941 a 1944, kdy dva mladí židovští bratři prchají přes Francii okupovanou německou armádou.

Čtěte také: Natáčení v Žatci: desítky komparzistů i Marek Vašut

Koncem září se v Žatci natáčela „vánoční" reklama na jedno zahraniční pivo, štáb si k tomu vybral areál bývalé Fruty nebo prostor u železného mostu přes Ohři.

Další, kdo chtěl v Žatci natáčet, byla čínská státní televize. Natáčení seriálu s pracovním názvem The Last Visa ale kvůli vytíženosti herců nakonec odřekla, točit se mělo uvnitř restaurace Růžek a jejím okolí.

Zájem natáčet v Žatci letos na podzim projevila také Česká televize. Ta by chtěla ve městě pořizovat záběry pro snímek Zádušní oběť. Půjde o temný detektivní thriller z počátku 20. století, ve filmu režiséra Jiřího Svobody by se měl objevit například známý slovenský herec Milan Kňažko. „Česká televize už dřív projevila zájem v Žatci natáčet od 15. listopadu do 15. prosince, od léta se nám ale už nikdo neozval. Tak nevíme, zda jejich zájem dál trvá," vysvětlila Vanda Pavelková.

Připomeňte si: Filmový podzim v Žatci: přijedou natáčet Američané, Francouzi, Číňané a asi i ČT