Loni správce potoka, Povodí Ohře, přestěhoval první kusy, dnes, ve čtvrtek 4. dubna, dalšího jedince. Podle zkoumání v místě žijí dvě rodiny, odchyt dalších bobrů u potoka proto bude pokračovat. „Kdyby nedocházelo k zatápění technologických částí čističky, tak v místě nijak nevadí. Koryto potoka je ve strmém údolíčku, voda se nikam nerozlévá,“ vysvětlila mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová. „Naopak někdy dokáže bobr svým zadržováním vody přírodě prospívat, jsou na něj navázány další organismy,“ dodala.

V roce 2021 a 2022 Povodí Ohře provedlo několik tzv. měkkých opatření, která ale příliš nepomohla. „Například jsme ve spolupráci se Severočeskými doly a ČEZ jejich sofistikovaně provedené hráze bořili, vkládali jsme drenáže do hrází, které pomáhali vodě odtékat, čistili jsme vodní koryto, břehy a propustky, káceli jsme stromy," popsala mluvčí Povodí Ohře.

Najít novou lokalitu pro bobry nebylo jednoduché, Povodí Ohře proto ocenilo vstřícnost Severní energetické, které převoz zvířat na zrekultivované území se souhlasem odborníků umožnilo. Bobři se s pomocí nástrah chytají do železné klece, ve které se převážejí. Lokalitu s jejich výskytem sledují fotopasti.

Bobr evropský je až metr dlouhý, zavalitý hlodavec s hustou srstí a dlouhým plochým ocasem. Je zcela přizpůsoben životu ve vodě. Buduje soustavy kanálů, nor a bobřích hrází. Jeho potravu tvoří větvičky, lýko a různé byliny. Je zákonem chráněný, v poslední době se jeho počty v Česku zvyšují.

Přímo na Ohři a Vodním díle Nechranice žije početná populace, aby se do Lužického potoka po odchytu a přestěhování bobr nevrátil, v místě jsou zábrany a elektrické ohradníky.

Mohlo by vás zajímat: U Žiželic začaly práce na stavbě obchvatu. Cesta mezi Žatcem a Mostem zrychlí

Zdroj: Deník/Petr Kinšt