Nechranická přehrada získá profesionální rybářskou stráž, která dohlédne na dodržování zákonů včetně nových omezení lovu dravých ryb. Někteří rybáři tam drancují vodu a severočeská organizace rybářského svazu sídlící v Ústí nechce, aby nádrž dopadla jako před lety, kdy v ní údajně nezůstal jediný candát.

„Někteří rybáři se domnívají, že mohou všechno,“ vysvětlil mluvčí Českého rybářského svazu v Ústí nad Labem Jan Skalský. „Na přehradě se často děly doslova závody, kdy lidé soutěžili, kdo za večer vytáhne nejvíc candátů – kolikrát podmírových. I když je pouštěli zpět, vídali jsme, že ryby následně uhynuly,“ doplnil.

Jakub Vágner se štikou z Nechranické přehrady.
Vágner z přehrady vytáhl nechranického „krokodýla“. Rekord ale nepřekonal

Nechranická přehrada v poslední době čelí sílícímu tlaku rybářů, kteří přijíždějí snad ze všech koutů Česka. Přispěla k tomu rybářská celebrita Jakub Vágner. Ten se před více než rokem vypravil na Nechranice, aby ulovil legendární štiku. Jeho počínání natáčela televize, takže netrvalo dlouho a začali se tam sjíždět následovníci.

K vyšším počtům rybářů pomohly i covidové roky, kdy se lidé vyžívali v pobytu venku. „Všichni byli na home office, takže na rybách,“ glosoval jednatel místní organizace rybářského svazu v Kadani Pavel Šindelář. „I z dětí se stali ze dne na den rybáři,“ dodal.

Nápor na vodu se severočeská organizace rozhodla zarazit s pomocí nových omezení lovu dravých ryb. Od letoška platí zkrácené termíny lovu z lodě či minimální délka nástražné rybičky.

Lesní požár a hasiči ve Hřensku. Úterý 26. července
Útěky z domovů, beznaděj a slzy. Hřensko zažívá peklo při obřím požáru

„Rybáři vytvářejí enormní tlak na populace candáta, kdy hrozí, že by se zhroutily,“ přiblížil důvody Skalský. „Něco podobného se stalo před lety, kdy došlo během dvou let k ohromnému nárůstu úlovků candáta a další rok přišla totální čára. Ryba prostě nebyla,“ dodal. Obnovení populace candáta bylo podle jeho slov náročné časově i finančně.

Zvláště zákaz lovu dravců z lodi po 15. říjnu vadí řadě rybářů, proto se ohradili peticí. Argumentovali, že plošný zákaz poškozuje slušné rybáře a zásadně omezuje výkon rybářského práva. Nakonec ale nepochodili. Věc, na níž se shodnou obě strany, je přítomnost profesionálního porybného na plný úvazek. Posílit má kolegy z řad dobrovolníků, kteří se však kontrole můžou věnovat až po práci a dělají to zdarma. Nechranice mají pod palcem čtyři skupiny – chomutovská, kadaňská, klášterecká a žatecká, kdy každá má svůj úsek.

„Pochůzka trvá kolem sedmi hodin. Minule jsem ušel sedmnáct kilometrů,“ uvedl Jiří Atl, který je členem chomutovské skupiny dobrovolné rybářské stráže. Při kontrolách naráží i na typy problémů, které ze zákona nemůže řešit. Snaží se tedy alespoň domlouvat.

Vzestupy a pády portrétní miniatury ukazuje unikátní výstava v chomutovském muzeu. Součástí jsou výsledky špičkového vědeckého výzkumu, který umožnil nahlédnout pod povrch miniaturních děl.
Žádná selfíčka, v Chomutově vystavují unikátní sbírku portrétních miniatur

„Problémoví jsou někteří Rusové a Ukrajinci, kteří přijíždějí z Německa, kde mají už delší dobu práci a dostali druhé občanství. Loví u nás, mnozí ale nejsou ochotní dodržovat pravidla,“ zmínil Atl. „Nejsou jako jiní, že by sedli k prutům a čekali. Musí jich být fůra, mají naplno muziku, pijí a ruší ostatní. Dojednejte pak ale něco s dvanácti lidmi, kteří mají tři promile v krvi,“ dodal.

Profesionální rybářská stráž zřejmě nastoupí na podzim či na jaře dalšího roku. Půjde o jednoho zaměstnance, který bude kontrolovat Nechranice, větší část toku řeky Ohře a další rybářské revíry v okolí. Severočeská organizace už přijala usnesení, následovat bude výběrové řízení.