Kdo si zvykl rybařit na břehu Nechranic vedle vikletického autokempu, může být trochu zaskočený.

Od podzimu tam vyrostla kamenná hradba vyskládaná z půlmetrových balvanů. O kus dál už je navezená obří halda kamene, ze které stavebníci bez použití betonu vyskládají dalších čtvrt kilometru valu.

„Břehy byly poškozené vlnobitím. Voda uhlodávala půdu a dostávala se až na soukromé pozemky,“ vysvětlil mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.

Pro opravu břehů byla zvolena konstrukce, kterou odborníci nazývají jako kamennou rovnaninu. „Jednotlivé kameny jsou kladeny jeden vedle druhého do plochy tak, aby mezi nimi nezůstaly volné prostory. Je to velmi odolná a pružná konstrukce, ačkoli se při ní nepoužívá žádný pojící materiál, jako například u dlažeb,“ přiblížil.

Kamenné valy budou ve výsledku zpevňovat tři úseky břehu v délce tři čtvrtě kilometru. Mezi nimi ale zůstanou volné proluky v původním stavu, které nebyly zasaženy vlnobitím a sloužit mají pro přirozený život živočichů.

Ocení je také rybáři a windsurfaři. Z hradeb by se k vodě pro úlovek nebo s prknem dostali jen stěží, protože jsou příliš příkré. V tomto ohledu novinky rybáře ani sportovce nepotěší.

Zpevnění břehů stojí Povodí Ohře 21 milionů korun. Plocha, která vznikla na horním okraji opevnění, bude využitá jako obslužná cesta. Vysypaná je oblázky. Tato komunikace nebyla navržena jako cyklostezka ani veřejná komunikace, či parkoviště, ačkoli by k takovému využití mohla svádět. V těchto dnech se po celé její délce činí zahradní dělníci a sázejí keře a stromky.

Zatím se pracuje na dokončení dvou etap oprav břehů. V létě stavební práce ustanou a poslední nezpracované haldy kamení zůstanou ležet na břehu přehrady do podzimu. Třetí etapa skončí v prosinci. Práce se provádějí při sníženém stavu hladiny Nechranic.

(šeb)