Zaplavené chatky, karavany, hřiště i hospoda – tak vypadají kempy na jižním břehu Nechranické přehrady. U hráze je jich pět a částečnému zaplavení se nevyhnul žádný z nich. Tam, kde jsou normálně pláže, je teď přes metr vody.

Nechranice jsou totiž kvůli velké vodě na Ohři hodně plné, hladina se zastavila jen 19 centimetrů pod kótou přelivu. Pokud by stoupla nad tuto hranici, vše co by do přehrady přiteklo, by také bez možnosti regulace odteklo.

Stav vody v přehradě a zejména množství jejího odtoku je přitom rozhodující pro povodňovou situaci kolem Ohře na Žatecku, Postoloprtsku a Lounsku. Dolní Ohři přehrada ochránila před větší povodní, průtok 400 metrů krychlových za vteřinu pod Kadaní dokázala snížit na maximálních 260 metrů krychlových.

Kempy se bojí o sezonu

Odnesly to ale právě kempy na přehradě, které se připravovaly na novou sezonu. Teď se obávají, že mají po ní. Například autokemp U Hráze je z poloviny pod vodou. „Plavou" níže položené chatky, karavany, hřiště i srub potápěčů. Zaplavena je tam nová hospoda, která měla být poprvé otevřena právě na novou sezonu. Je v ní asi 20 centimetrů vody. „Vnitřní zařízení bude asi zničené, uvidíme, až opadne voda," sdělila Lenka Jirkovská, vedoucí kempu. Kemp byl za posledních deset let vyplaven potřetí. „Budeme se to snažit co nejrychleji uklidit. Záležet ale bude na tom, jak rychle voda opadne a jaké bude počasí. Potřebujeme, aby vše rychle vyschlo," dodala.

Během pondělí hladina na Nechranicích stoupala pět centimetrů za hodinu, voda do kempů přišla hodně rychle. „Nikdo nám nedal vědět dopředu, moc jsme toho bohužel odstěhovat nestačili," říká L. Jirkovská.