Výstavba kořenové čistírny odpadních vod v Nečichách na Lounsku vrcholí. Práce by měly být hotovy do 15. prosince, pak začne zkušební provoz.

Zařízení vyrůstá nedaleko Nečich, přímo při silnici na sousední Chraberce. Už nyní je téměř kompletní, na jaře se ještě bude sázet rákos. Ten by v zimě už nezakořenil. Poté bude ovšem sloužit jako nosič bakterií, rozkládajících organické látky.

„S výstavbou se začalo v létě a stála zhruba 3,5 milionu korun. S financováním nám pomohla dotace z kraje," uvedl Radovan Šabata, starosta Loun, pod které Nečichy správně spadají.

Končí výjimka

Jednotlivé domy se mají na kořenovou čistírnu napojit příští rok. „Neexistuje, aby se někdo na kanalizaci nepřipojil. Louny mají končící výjimku na vypouštění odpadních vod do povrchových vod, a to právě už jen pro příští rok," upozornil R. Šabata. Jedním dechem však dodal, že město bude pravděpodobně poskytovat půjčky majitelům domů na financování zřízení přípojek.

Utěšený postup v Nečichách se bohužel neděje v další místní části Loun Brloze. I tam je potřeba osídlení odkanalizovat, i tam je v plánu stavba kořenové čistírny. Město tam ale musí řešit problémy. Ukázalo se totiž, že dešťová stoka, zamýšlená k využití, je ze dvou třetin prorostlá a tedy nepoužitelná. Náklady na obnovu se odhadují na osm až deset milionů korun. „Věříme, že se nám podaří výjimku prodloužit o rok nebo dva. Už musí být ale jasně vidět, že situaci řešíme, že kanalizaci budujeme," dodal starosta.