Nové umělecké dílo s názvem Negativní hlava bylo na konci minulého týdne instalováno v Lounech. Autorem návrhu je Kamil Linhart, významný místní rodák, výtvarník a pedagog.

Socha ostře kontrastuje s městskými hradbami, k nimž byla umístěna. Lidé ji mohou obdivovat v ulici Osvoboditelů nedaleko Žatecké brány, poblíž Lípy milénia. Informační tabulka objasňuje, proč a kdy vznikla. Samotné realizace se ujal klášterecký sochař Karel Meloun.

Městská pokladna za Negativní hlavu zaplatila 170 tisíc korun. Vedení města chce tímto krokem vzdát poctu talentu Kamila Linharta a především ho představit širší veřejnosti. „Měli bychom připomínat i novější a současné umělce, ne jen obnovovat staré pomníky," uvedla již dříve Jindřiška Riedlová, místopředsedkyně kulturní komise rady města, z které návrh na instalaci vzešel.

Tím ovšem snaha vedení města přivést umění do veřejného prostoru nekončí. Byť jedinou jednotící koncepcí je fakt, že jde o umělce z Loun. Aktuálně se jedná o umístění některého z děl dalšího významného rodáka, Zdeňka Sýkory, před Vrchlického divadlo. Již před řadou let poznala lounská veřejnost také práci Václava Jíry, uznávaného výtvarníka, který se proslavil roztodivnými pohybujícími se strojky. Jeho realizace Oktíbolz vévodila kašně na Suzdalském náměstí. A i když takzvané „ledviny" loni na jaře srovnaly bagry se zemí, dílo zůstalo.