Neovladatelná jízda z kopce bez brzd, křik řidiče a vyděšených lidí, obrovská rána, kouř a zakrvácení cestující, potácející se z převráceného autobusu… Od okamžiků, na které nikdo ve Velemyšlevsi nezapomene, uplynul jeden rok.

Loni 7. května tam autobus plný lidí po selhání brzd narazil do zdi jednoho z domů na návsi. Zraněno bylo 37 cestujících, z toho třináct těžce.

Původní reportáž z místa nehody najdete ZDE.

„Jeli jsme z kopce a najednou začal autobus zrychlovat. Pak řidič křičel, že mu to nebrzdí, ať se dobře držíme. Potom si už pamatuji jen ránu a křik,“ řekl Jiří Hrnčíř, jeden z cestujících.

Lidé jeli z práce v průmyslové zóně Triangle u Žatce – autobus nasmlouvané přepravní firmy Kavka je odvážel domů do Mostu. Místo klidu domova ale mnozí skončili v nemocnicích – tam je rozvážely sanitky a nejtěžší zranění si vzal na starosti přivolaný vrtulník.

V šoku byli i majitelé domu, do nějž autobus naboural. „Uslyšela jsem ohromnou ránu, dům se třásl v základech, všude poletovalo sklo. Myslela jsem v první chvíli, že spadlo letadlo,“ řekla Šárka Vávrová, obyvatelka domku. Pak vyběhla ven a začala pomáhat zraněným lidem z autobusu. Zdravotníci je ukládali na improvizovaná lůžka a ošetřovali přímo na jejich dvorku a zahradě.

„Škodu zaplatí pojišťovna, dům se za nějaký čas opraví. To se všechno zvládne. Nejdůležitější je, že se nic nestalo nikomu z naší rodiny, hlavně našim dvěma malým holčičkám,“ doplnil Martin Vávra, její manžel. Dům měl pobořenou zeď do obýváku a zničená vstupní vrata. Autobus rovněž zcela zdemoloval osobní auto, zaparkované před domem. Dívky ve věku pět a osm let si v okamžiku nárazu naštěstí hrály v zadní části domu – dál od místa střetu.

Policie složitou havárii dosud vyšetřuje a k žádnému závěru zatím nedospěla ještě ani rok po nehodě. „Událost stále vyšetřujeme. Čekáme na další znalecké posudky. Vyšetřován je jak řidič autobusu, tak i přepravní společnost,“ řekla ve středu na dotaz Deníku Jaromíra Střelcová, mluvčí Policie ČR v Lounech.

Další vývoj událostí si můžete připomenout v souvisejících článcích vpravo!

Společnost Kavka z Mostu v daný den nasadila na trasu dvacet let starý autobus značky Karosa, a i když mu selhaly brzdy, technickou kontrolu měl podle tehdejších informací mít v pořádku.

Co dál se změnilo během roku? Společnost IPS Alpha ze zóny Triangle ukončila po nehodě smlouvu s přepravní společností Kavka z Mostu a najala si na dopravu zaměstnanců jinou firmu. Všem zraněným lidem, svým zaměstnancům, poskytla finanční odškodnění a zájemcům zprostředkovala i psychologickou a právní pomoc.

Dům ve Velemyšlevsi už je opraven, má nová vrata a památku po nárazu připomínají jen nepatrné rýhy ve zdi pod oknem. Všichni zúčastnění lidé i svědkové události určitě doufají, že podobné hrůzné okamžiky se v jejich životě už opakovat nebudou.