V okrese Louny loni, oproti celorepublikovému trendu, klesl počet dopravních nehod.

Výrazně se snížily také jejich následky, méně je nejen mrtvých, ale také zraněných. Loni se v okrese Louny celkem stalo 1362 dopravních nehod, což je o 34 méně než v roce 2006 a o 118 méně než v roce 2005.

Zemřelo při nich také podstatně méně lidí. Zatímco v roce 2005 to bylo dvacet, předloni šestnáct, v loňském roce už „jen“ deset. „Poklesem nehod jsme mile překvapeni. Zřejmě se na tom podepsaly dobré klimatické podmínky v loňském roce,“ uvedl Rudolf Náhlovský, vedoucí dopravní policie v Lounech.

Kromě počtu mrtvých klesá i počet zraněných při nehodách v okrese Louny. Vloni bylo těžce zraněno 36 lidí, v roce 2006 to bylo 63 a v roce 2005 57. Počet lehce zraněných klesl z 307 v roce 2005 na loňských 245. V roce 2006 to bylo 283 lehkých zranění. V souvislosti s nižším počtem dopravních nehod klesají i hmotné škody. Vloni se vyšplhaly na 73 milionů korun, což je ale o 18 milionů méně než v roce 2005.

Potěšitelné je, že klesá počet dopravních nehod, při kterých byl u řidičů zjištěn alkohol. Zatímco v roce 2005 to bylo v 98 případech, vloni klesl tento počet o 28.

Příčiny nehod jsou stále stejné

Nejčastější příčiny dopravních nehod zůstávají stejné – nepřiměřená rychlost, nedání přednosti, nesprávný způsob jízdy a předjíždění. Zhruba ve stovce případů ročně v okrese Louny stojí za dopravní nehodou střet se zvěří. Ze 1362 dopravních nehod, které se vloni v okrese Louny staly, k nim došlo ve 413 případech na silnici první třídy, ve 335 případech na silnici druhé třídy a ve 192 případech na silnici třetí třídy. Zbytek připadá na místní a účelové komunikace. To jsou třeba lesní a polní cesty nebo parkoviště.

V celé České republice je ale situace v porovnání s okresem Louny opačná. Počet nehod narůstá. Policii se stále nedaří snížit počet dopravních nehod, a to především těch s nejhoršími následky. Po zavedení bodového systému předloni v létě sice řidiči krátkodobě začali jezdit opatrněji, ale statistiky poté opět vyskočily do dřívějších výšin. A zdá se, že trend pokračuje a řidiči jezdí stále agresivněji a nebezpečněji.

Počet mrtvých na silnicích okresu Louny bude ale letos pravděpodobně vyšší, než v minulých letech. Mrtvých totiž neustále přibývá, už nyní jich je 14.

V červnu už tři mrtví

Například tento měsíc už v okrese Louny zemřely na silnicích tři lidé. V pondělí 16. června zemřel u Loun řidič dodávky, který nepřežil čelní střet s nákladním automobilem ( Čtěte ZDE ).

Minulý týden zemřel u Libkovic na Podbořansku šofér nákladního auta ( Čtěte ZDE ). Počátkem června nepřežil 83letý Škoda Felicia střet se Škodou Fabia po té, co jí nedal přednost v Libčevsi ( Čtěte ZDE ).

Do letošních statistik okresu Louny se promítne únorová tragédie u Panenského Týnce, kde v jednom autě zemřelo osm lidí. Jedná se o nejhorší automobilovou nehodu v okrese za poslední roky ( Čtěte ZDE).

Vážná dopravní nehoda se stala počátkem května ve Velemyšlevsi, kde autobusu selhaly brzdy. Po nárazu do domu v něm bylo třináct cestujících zraněno těžce, dvacet utrpělo lehké poranění ( Čtěte ZDE ).