Řidiči by měli být v těchto dnech na silnicích obzvlášť opatrní. Množí se totiž střety aut se zvěří. Na zvýšené riziko takových dopravních nehod upozorňují policisté a radí, jak jim předejít.

„Jen během úterý 20. října se v okrese Louny odehrály čtyři dopravní nehody a u tří z nich se jednalo o střety se zvěří. Naštěstí se všechny kolize obešly bez zranění, škoda přesáhla 100 tisíc korun. Od půlnoci do středečního rána byly policistům nahlášeny dvě dopravní nehody, jejichž příčinou byl rovněž střet se zvěří. Většinou se jednalo o srážky aut s divočákem," sdělila Jaromíra Střelcová, lounská policejní mluvčí.

Ne vždy se ale tyto nehody obejdou bez zranění. Za posledních dvacet let zahynulo při nehodách se zvířaty v České republice 31 osob a osmnáct jich bylo těžce zraněno.

Oslnění světlomety

Ke srážce se zvířetem může dojít v kteroukoliv denní dobu, nejčastěji však za svítání a za soumraku. „Velké riziko hrozí i při nočním oslnění světlomety vozidla, kdy je zvíře dokonale zmateno a zůstává strnule stát na vozovce. U vysoké zvěře bychom měli být pozorní zejména v období páření, tedy v říjnu až v prosinci," upozornila lounská policejní mluvčí.

Prevencí vzniku těchto nehod je především snížení rychlosti jízdy v místech, kde je možný výskyt zvěře, zraková kontrola obou stran silnice a soustředění se na možnost, že se zvíře náhle objeví. „Jakmile řidič zjistí jeho pohyb před sebou, měl by zpomalit a vypnout dálková světla. Zvířata se pohybují většinou ve skupinách, takže je pravděpodobné, že zahlédnuté zvíře nebude samo," radí policisté.

Pokud již k nehodě se zvířetem došlo, je zapotřebí učinit opatření jako při kterékoliv jiné dopravní nehodě. Rozsvítit výstražná světla, umístit na silnici trojúhelník a jedná-li se o střet zejména s velkým zvířetem, přivolat policii. Lidé se nemají snažit poraněné zvíře odklízet ze silnice sami, může jim způsobit zranění. Podle zákona by zvěř měli ohlásit myslivcům, případně policistům.