Stovky milionů korun budou v roce 2019 investovat radnice měst v okrese Louny. Největší letošní plány se týkají hlavně sportu a relaxace, desítky milionů půjdou také do oprav domů, ulic a náměstí. Téměř dvě miliardy mají jít ze státní pokladny na modernizaci silnice na Prahu.

Žatec se letos zaměří na lokalitu nedaleko centra města, na radnici a zázemí pro sportovní fanoušky. „Jednou z hlavních investičních akcí bude v roce 2019 revitalizace lokality části území pod hradbami od divadla až ke Kněžské bráně, Nerudova náměstí a Nákladní ulice,“ jmenuje jednu z priorit letošního investičního rozpočtu žatecký místostarosta Jaroslav Špička. Na renovaci této lokality má jít z městské pokladny kolem 35 milionů korun.

Dalších zhruba 47 milionů vydají v Žatci na kompletní rekonstrukci historické radnice, velkou část nákladů pokryje dotace.

Bourání starého zastřešení u 'tribuny' v létě 2014Po několika odkladech by se letos konečně měla začít budovat také nová krytá tribuna na hřišti Slavoje, kde na fotbalové fanoušky několik let pršelo. Práce tam mají přijít na 10,5 milionu. „Jsme rádi, že se stavba tribuny blíží. Čekáme na ni roky,“ sdělil sekretář Slavoje Žatec Pavel Maňák.

Louny už svou historicky vůbec největší investici spustily, výstavba nové plavecké haly začala loni na podzim. Hotová má být na jaře 2020, hlavní část prací ale proběhne letos. Nový lounský sportovní stánek má přijít na 219 milionů korun bez DPH.

36 milionů na mosty v Lounech

Nejen plavecká hala se ale bude letos budovat v Lounech. Už brzy začne demolice dvou starých mostů v Říční ulici, nahradí je nové přemostění. Téměř celé náklady ve výši 36 milionů pokryje dotace. Pokračovat pak bude v Lounech obnova vybavení domova pro seniory, 10 milionů půjde na změnu chlazení na zimním stadionu.

V Postoloprtech má letos město na investiční a údržbové akce připraveno rekordních 85 milionů. Největšími investicemi je posunutí fotbalového stadionu kvůli plánované výstavbě dálnice D7 a modernizace tříd v základní škole.

Novou sportovní halu by rádi viděli v Podbořanech. Věří, že začne vyrůstat už letos. Na jaře tam také dokončí renovaci kulturního domu za 15 milionů. „Chceme určitě pokračovat v přípravách stavby sportovní haly, budeme se snažit získat dotaci. Doufáme, že budeme úspěšní. Rádi bychom začali se stavbou v roce 2019,“ přiblížil největší investiční plán podbořanský místostarosta Karel Honzl.

V regionu bude investovat také stát. V průběhu letošního roku se totiž mají v okrese Louny začít stavět další dva úseky dálnice D7 Praha - Chomutov. Na čtyři pruhy se má rozšiřovat obchvat Loun, ze státní kasy na to má jít zhruba miliarda korun. Rozšíření obchvatu je na letošek v plánu také u Panenského Týnce, tam mají práce přijít asi na 530 milionů. Oba úseky mají být hotové v roce 2021.