Ústecký kraj vyhlásil čtvrtou a poslední výzvu kotlíkových dotací. Majitelé domů mohou od 16. září požádat o peníze na výměnu zastaralých zdrojů tepla za ekologičtější, města a obce v okrese Louny se na to připravují už teď. Novinkou je, že lidé mohou navíc požádat o bezúročnou půjčku svůj městský či obecní úřad a půjčku pak vrátí po obdržení dotace.

Pořízení ekologického vytápění je tedy možné i tehdy, když žadatel nemá vlastní peníze. Města a obce za každou udělenou půjčku získají po vyúčtování dotace od Státního fondu životního prostředí další peníze, jež pak mohou využít na své projekty související s ekologií.

V Žatci s kotlíkovými dotacemi počítají. „Nabízí se nám možnost, jak získat zajímavé finance, které bychom pak využili třeba na revitalizaci parků. V případě velkého zájmu lidí by to mohly být řádově i miliony korun,“ vysvětlil místostarosta Žatce Radim Laibl.

Pomohou i s výměnou

„Případným zájemcům jsme ochotni pomoci jak s vyřízením administrativní části dotace a s financováním, tak i se samotnou výměnou. K dispozici totiž nově bude i kotlíkový specialista. Máme jedinečnou příležitost podpořit životní prostředí a zároveň rozvoj města. Uhelné kotle první a druhé emisní třídy totiž zákon od roku 2022 zakazuje,“ upozornil místostarosta.

V Lounech radnice sice s vyřízením žádosti také pomůže, půjčovat lidem ale nebude. K problematice se uskuteční ve středu 17. července od 16 hodin seminář pro veřejnost.

Biotop. Ilustrační foto.
Kvůli suchu se nesmí brát voda z Blšanky, Liboce a rybníků

„V tuto chvíli město Louny neuvažuje, že by poskytovalo občanům bezúročné půjčky v souvislosti s kotlíkovými dotacemi. Na města je ze strany státu už tak přenášeno mnoho povinností a činností a toto je jen další snaha zahrnout obce záležitostmi státu. Zcela pomíjím to, že podle mého názoru úloha místní samosprávy nespočívá v poskytování půjček občanům města,“ uvedla lounský starosta Pavel Janda.

Na kotlíkové dotace se připravují také v menších sídlech okresu Louny. Například v Kryrech pro občany připravují na dané téma seminář, v plánu je 22. července. „Přijede kotlíkový specialista, který lidem sdělí informace a zjistí zájem o dotace. Pomůže také s vyřízením žádostí. Půjčky lidem poskytovat budeme, počítám, že bychom takto mohli získat od státu asi milion korun. Tyto peníze bychom využili třeba na zateplení základní a mateřské školy,“ připomněl starosta Miroslav Brda.

Až 120 tisíc korun

O dotaci může požádat fyzická osoba vlastnící rodinný dům určený k bydlení v Ústeckém kraji, maximálně o třech bytových jednotkách, který se vytápí převážně kotlem na tuhá paliva s ručním přikládáním první nebo druhé emisní třídy. Zájemce může dostat až 95 tisíc korun na nový plynový kondenzační kotel, 100 tisíc na kotel na biomasu s ručním přikládáním nebo až 120 tisíc na automatický kotel na biomasu a tepelné čerpadlo.

Ilustrační foto
Za otravu dětí na letním táboře v Žerotíně mohly bakterie v jídle