„Nemám kde bydlet, pani…“ „Spím na lavičce v parku!“ „Z bytu mě vyhnali, potřebuju pomoc.“ Ne každý, kdo s touhle žádostí přijde na magistrát, je opravdu bezdomovec. Někteří vychytralci si to jen vymýšlejí, aby dosáhli na dávky.

Přesvědčily se o tom pracovnice sociálního odboru, které se rozhodly důkladně zkontrolovat 280 lidí, kteří brali dávky právě jako bezdomovci. Skoro polovina z nich lhala.

Úřednice se s dávkaři osobně setkávají a tak jim neuniklo, že někteří vůbec jako bezdomovci nevypadají. Třeba oblečení měli vždycky čisté tak, že si je určitě neprali v přivaděči a nesušili na břízce v lese. „Pobírali dávky jako osoby bez přístřeší, ale všichni jako bezdomovci nevypadali, tak jsme se na ně zaměřili,“ potvrzuje vedoucí sociálního odboru Kamila Faiglová.

Kdepak spíte?

Dotyční museli na sociálce nahlásit, kde nocují. Všechna místa a lavičky pak úřednice společně se strážníky několik nocí kontrolovali, aby si ověřili zda jsou „obydlené“. A skoro polovina míst byla prázdná.

Scéna na parkovišti

Jeden výtečník například tvrdil, že přespává ve vypůjčeném autě zaparkovaném před marketem. Jenže během tří různých nocí tam po něm nebylo ani vidu ani slechu a úřednice mu dávku sebraly. To ho ovšem vyburcovalo k osobité protestní akci – večer na zmíněném parkovišti ztropil scénu, když vyřvával, že tu bydlí tak dlouho, až museli přijet strážníci. Bláhově si myslel, že tak dokáže, že tu opravdu bydlí. Když se hlídka na místo vrátila později v noci, už tu samozřejmě nebyl.

Kvůli vyšší dávce

Výsledek kontrol? Celkem 114 vychytralců si na bezdomovce jen hrálo. Chtěli vyšší dávky. Kdyby totiž přiznali, že žijí společně s dalšími lidmi, kteří pracují, dávky by měli nižší.

Lidé bez střechy nad hlavou, kteří žádají o dávy, musejí místa, kde se zdržují, hlásit povinně. Všichni falešní bezdomovci okamžitě o dávky přišli.

Do ubytovny

Výsledkem kontroly v terénu ale nebylo jen prokázání podvodů a odejmutí dávek. Dva z takzvaných bezdomovců už bydlí v bytě a pětatřiceti dalším úřednice zajistily ubytovnu. „Naším cílem není jen represe, důležitá je i prevence,“ podotkla k tomu vedoucí odboru Faiglová. Jak dodala, část dávek je také vydávána formou potravinových poukázek.

Dlouhodobý boj

Chomutov bojuje proti zneužívání sociálních dávek dlouhodobě. V hernách úřenice kontrolují, zda dávkaři neutrácí peníze v automatech, loni zase sebraly dávky těm, kdo tahali do sběren šrot a příjem nepřiznali. Květnu zase přišel úřad na 29 lidí, kteří vlastnili různé nemovitosti a přesto si chodili pro dávky jako nuzáci. Asi nejkřiklavějším případem byl milionář, který získal peníze prodejem domu, ale nestyděl si pořád chodit pro dávky.