Na programu je mimo jiné zásah proti demonstraci části místní komunity. „Veškeré dění simuluje to, co se může na zahraniční misi stát. O demonstraci, k níž se schyluje, vojáci v současném okamžiku už ví, protože byla před chvílí nahlášená, tak jako by to bylo i v Mali. Scénář celého výcviku ale neznají. Ví, co všechno je může potkat, ale netuší, kdy a jestli," líčí náčelník úseku přípravy zahraničních operací major Vladimír Horák.

Do tábora, který po dobu výcviku představuje velitelství vojenské mise, před chvílí přišli na výpomoc malijští policisté. Z dálky se už ozývá křik demonstrantů.

Sjednat nápravu

Vojáci se připravují na zásah. „Demonstraci podniká křesťanská menšina, která je nespokojená kvůli utlačování ze strany muslimů. Přišli si stěžovat vojákům a chtějí nápravu," vysvětluje Horák.

Vchod do tábora brání zátaras s ostnatým drátem. Před ním se zastaví hlouček několika desítek malijských demonstrantů. Jsou to ve skutečnosti příslušníci základní vojenské přípravy. „Chceme mluvit s velitelem! Potřebujeme pomoct! Nemáme co jíst! Ukradli mi prasata!" To jsou některé z jejich pokřiků a hesel. Část komparsistů se přitom očividně ve své neobvyklé roli dobře baví.

Tohle ovšem není žádná hra a to se záhy potvrdí. Napětí eskaluje, dochází ke slovním potyčkám a nakonec i k použití tvrdé síly. Demonstrantům se podaří odstranit zátaras a proniknou o pár desítek metrů dál. Do tábora se ovšem nedostanou. Některé zadrží štíty a ty agresivnější, kteří přejdou k fyzickému útoku, zneškodní obušky. Vzduchem nakonec létají i plné plastové lahve. Třebaže tedy nakonec řada demonstrantů po půlhodinovém incidentu odchází s úsměvem, není pochyb o tom, že tady se šlo naostro.

Vojáci podstupující výcvik už mají za sebou zkušenosti ze zahraničních operací, tohle je však poprvé, co se chystají do Mali. „Tato šestá jednotka složená z příslušníků 41. mechanizovaného praporu čtvrté brigády rychlého nasazení ze Žatce bude na misi střídat pátou jednotku. Do Afriky odlétá na podzim a stráví tam, jak je obvyklé, půl roku," informuje mluvčí vyškovské posádky Monika Nováková.

Jednotky výcvikové mise Evropské unie jsou do Mali vysílané na základě požadavku malijské vlády.

Šesté jednotce velí kapitán Ondřej Marek. Na misi se jeho svěřenci připravují už asi půl roku. „Naším hlavním úkolem na místě bude především střežení mise v Bamaku, dále doprovody různých představitelů velení mise na určitá místa a v neposlední řadě výcvik malijské armády," vyjmenovává kapitán.

Dodává, že příprava je orientovaná přesně na danou oblast a na situace, která tam můžou vojáky potkat. „Což je třeba právě skončená demonstrace. Vojáci si vedli dobře. Základem je reagovat vždy přiměřeně," podotýká Marek.

Misi v Mali už má za sebou například Igor Pavlas ze 71. mechanizovaného praporu. A nevzpomíná na ni špatně. „Mali patří k těm klidnějším misím. Takhle vyhrocenou demonstraci jsem tam osobně nezažil. Cvičení ale záměrně připravuje vojáky na tu nejhorší možnou variantu, která může nastat. Já si z Mali odnesl dobrý pocit. Je to velmi hezká země a její lidé jsou milí a spokojení, třebaže životní podmínky nemají dobré. Na naši přítomnost jsme zaznamenali vesměs pozitivní reakce," vzpomíná Pavlas.