Podle mluvčí vězeňské služby Petry Kučerové je v celé republice 310 nakažených vězňů z celkového počtu necelých 20 tisíc lidí ve výkonu trestu. „Zákaz návštěv platí celoplošně, a to minimálně do konce nouzového stavu. Po ukončení uvidíme, jak by to pokračovalo, nechci spekulovat. Zřejmě to budeme řešit operativně,“ poznamenala.

Z taktických důvodů prý nemůže komentovat počty nakažených v konkrétních věznicích. Fámy ohledně koronaviru totiž vedly v říjnu ve věznici v Bělušicích na Mostecku ke vzpouře 400 vězňů. Za rebelii policie obvinila dva odsouzené muže.

Jak vysvětlila ředitelka Krajské hygienické stanice Lenka Šimůnková, například v Děčíně se hodně lidí nakazilo v rodinách během vánočních svátků. Z Děčínska mají hlášené případy nemoci také ze zdravotnických zařízení. „Podobné to je na Chomutovsku. Rodiny, zdravotnická zařízení, nemocnice. Ve vejprtském Domě zvláštního režimu evidujeme třináct případů nemoci,“ informovala Šimůnková.

Totéž platí o Mostu, Litoměřicích, kde mají hlášené jednotlivé případy z rodin, nemocnice, sociálních zařízení, seniorských domovů. V Lounech se objevila nemoc ve zdejší Nemocnici následné péče, jednotlivá menší ohniska jsou v Podbořanech, opět u sociálních služeb. Teplice a Ústí nad Labem sdílí podobnou situaci, kde jsou nemocní v rodinách, žáci i učitelé, zdravotníci. Žádné velké ohnisko tu není, ač se to týká mateřinek, základních i středních škol.

„Z Ústecka máme hlášen covid-19 z celkem jedenácti firem. Je to v podstatě v každé třetí rodině. Dorazilo k nám sedm set testů z Masarykovy nemocnice v Ústí a takových padesát procent bude pozitivních,“ pokračovala Šimůnková.

Zároveň pomalu začíná vakcinace proti této nemoci. Krajská zdravotní, která zastřešuje krajem zřizované nemocnice, totiž obdržela ve středu 30. prosince pro Ústecký kraj první box se 195 vícedávkovými injekčními lahvičkami vakcíny od společnosti Pfizer/BioNTech. „Zda bude účinná, se dozvíme až po měsíci, či dvou. Jestli začnou počty klesat, tak bude dobrá. Osobně doufám, že účinná bude, déle než do velikonoc už to vypětí nejspíš nevydržíme a zdravotníci také ne,“ poznamenala Šimůnková.

Samotná Krajská zdravotní má ve svých nemocnicích v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě a Chomutově k 31. prosinci pro pacienty s onemocněním covid-19 celkem 403 lůžek, z nich je 333 standardních a 70 pro intenzivní péči. Na standardních lůžkách je hospitalizováno 236 pacientů s touto nemocí. „K tomu se 58 pacientů léčí na jednotkách intenzivní péče. Z těchto 58 pacientů je 37 připojeno na umělou plicní ventilaci a dva na mimotělní oběh ECMO. KZ má k 31. prosinci celkem 239 zaměstnanců nemocných s covid-19,“ dodal náměstek pro řízení zdravotní péče Tomáš Hrubý z Krajské zdravotní.