Vyjednávání o budoucnosti žatecké nemocnice se blíží do finále. Po dlouhých měsících nejistoty se právě v těchto dnech rozhoduje nelítostná bitva o dvě ohrožená oddělení.

Žatecká nemocnice naštěstí není na seznamu zdravotnických zařízení, která končí s akutní péčí úplně. Pojišťovny ji v minulém týdnu zařadily na seznam nemocnic, s kterými se pro další roky počítá. Jenže smlouvu sice pojišťovny navrhují, nechtějí ale prozatím konkrétně říci, jak bude vypadat. Údajně se stále jedná, pojišťovny zatím mlží, kritici tvrdí, že je rozhodnuto.

V úvahu připadají dvě varianty

„Nemocnice Žatec dostane dlouhodobou smlouvu s podmínkou částečné změny struktury poskytované péče. Odborné týmy teď finalizují podrobnosti o jednotlivých odděleních, podrobnosti budeme znát v příštích dnech," uvedl na dotaz Deníku Jiří Rod, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Porodnice s gynekologií a dětské oddělení v Žatci tak stále nemají vyhráno. Zatím se neví, v jakém režimu budou fungovat, ani zda porodnice zůstane. V úvahu přicházejí dvě varianty. Buď bude jen ambulantní péče nebo zůstanou lůžka, což si přeje Žatec. Pomoci vyjednávat by mohl kraj, ten teď ale nemá funkční vládu. 

„Z jednání vyplývá, že chirurgie a interna by měly být bez změn. V případě gynekologie a dětského oddělení nás pojišťovny tlačí co nejvíce do jednodenní péče. Ale vypadá to, že i složitější operativa by u nás mohla zůstat, takže snad zůstanou i lůžkové části oddělení. A když zůstane zachována operativa, věřím, že se podaří uhájit také porodnici," doufá ředitel žatecké nemocnice Čestmír Novák.

Žatecká nemocnice je jedinou s akutní péčí v okrese Louny, má čtyři lůžková oddělení. Stará se o téměř devadesát tisíc lidí.