„Nemocnice plní schválený plán. Výpadek porodnice nahradila v ostatních segmentech péče. Rozšiřujeme spektrum výkonů a naši lidé i při personální nouzi dělají víc,“ řekl ředitel žatecké nemocnice Jindřich Zetek.

Podle jeho slov přineslo uzavření porodnice větší možnosti pro gynekologii. „Výkony, které při porodním provozu nebylo možné provádět, významným způsobem narostly. Gynekologie svou aktivitu stále rozšiřuje, může ještě operovat více,“ vysvětlil ředitel.

Počet pacientů a výkonů roste také na dětském oddělení, podle slov ředitele za tím stojí primář Jiří Biolek. „Dnes platí, že i dětští pacienti dojíždějí za svým lékařem. Díky renomé primáře za ním jezdí pacienti i z jiných oblastí, hlavně z Mostecka,“ uvedl. Nárůst výkonů zaznamenala také chirurgie, hlavně o menší ortopedické operace. Naopak znovuotevření porodnice je v nedohlednu.

Radnice v Lounech
Louny pošlou do Slaného sto tisíc na lůžka v nemocnici

Velký, avšak spíše nechtěný nárůst výkonů zaznamenala žatecká nemocnice na interním oddělení. Stoupl o pětinu. „Běžný nárůst bývá kolem dvou tří procent. Pacienti nás navštěvují víc a víc, hlavně těžší diagnózy. To znamená, že některá z nemocnic v okolí, se kterou jsme se dělili o pacienty, nedělá svou práci. Zřejmě nedokáže zajistit jejich ošetření. Naše oddělení se tím dostává do velmi komplikované situace. Počet výkonů podstatně narostl při stejném počtu lidí a stejném technickém zařízení,“ upozornil Jindřich Zetek.

„Pokud ta situace bude pokračovat, budeme muset jednat ze zdravotními pojišťovnami, co dál,“ dodal Zetek.

Nemocnice s poliklinikou Kadaň.
Více porodů, více pohodlí. Kadaň dá do oddělení šestinedělí 35 milionů

Aby nemocnice hospodařila s vyrovnaných rozpočtem, tak se bez finanční podpory svého majitele, města Žatec, v poslední době neobejde. Letos v červnu zastupitelé schválili pro nemocnici dotaci 10 milionů korun na provoz, další čtyři miliony jsou určené na vyplácení jednorázového stabilizačního příspěvku střednímu a nižšímu zdravotnickému personálu. Z celkového počtu 106 zaměstnanců na těchto pozicích podalo žádost o vyplacení třicetitisícového příspěvku 90 lidí. Tím se zavázali k setrvání v pracovním poměru v žatecké nemocnici po dobu tří let.

„Jako všichni trpíme nedostatkem personálu, bojujeme o každého lékaře, každou sestru,“ vysvětlil ředitel nemocnice.

Ilustrační foto.
Obézní pacienti tíží nemocnice. Jsou potřeba silné paže i odolné vybavení

Vedení města i nemocnice hledají další zdroje příjmů. „Zařízení, které má dostatek výkonů, má mít zaplaceno tak, aby se uživilo,“ řekl při debatě zastupitel Michal Jánošík.

Na jeho návrh žatečtí zastupitelé schválili usnesení, ve kterém požadují po ministerstvu zdravotnictví „konkrétní a účinnou pomoc při řešení ekonomických problémů středních a malých zdravotnických zařízení, včetně Nemocnice Žatec, která zajišťuje zdravotní péči pro spádovou oblast s více než 80 tisíci obyvateli". O podpoře chce vedení města a nemocnice jednat také s Ústeckým krajem nebo okolními městy a obcemi. Více než 60 procent pacientů je totiž podle statistik mimožateckých.