Po městě Louny kolují zaručené zprávy, že Nemocnice Louny uzavře chirurgické a interní oddělení.

Není to tak ale úplná pravda. Ředitel nemocnice sice připustil, že se potýká s nedostatkem finančních prostředků, chybí také lékaři, ale odmítl, že by bylo některé oddělení uzavřeno.

„Není pravdou, že lékaři dávají houfně výpovědi nebo že nemocnice končí. Pravdou ale je, že část materiálů o projednání další koncepce nemocnice byla nesprávným způsobem interpretována. Ne všechny kroky jsou přijímány s porozuměním a nevylučuji šíření poplašných zpráv. Hledáme varianty řešení fungování nemocnice do budoucna. Do jaké míry zachovat stávající stav nebo přistoupit k některým změnám, bude rozhodnuto v nejbližší době. V každém případě nadále pokračuje činnost chirurgie, interny a ostatních oddělení,“ odmítl jakékoliv spekulace ředitel Jan Christoph.

Nemocnici chybí finanční prostředky na rozvoj i nákup nových přístrojů. Úhrady od zdravotních pojišťoven prý stačí pokrýt provoz a mzdy, v příštím roce bude propad ještě větší. „Situace ve zdravotnictví je definována nasmlouvanou zdravotní péčí od zdravotních pojišťoven, která se hradí měsíčním zálohovým způsobem v částkách, které jednotlivé zdravotní pojišťovny určí. Ostatní výdaje nemocnice jsou hrazeny v našem případě z pronájmu některých objektů. Výrazně poklesly příjmy z vybraného zdravotního pojištění a největší zdravotní pojišťovna VZP avizovala, že v pojistném plánu na rok 2010 budou nižší výdaje o šest miliard korun. K tomu navrhovaná úhradová vyhláška ministerstva zdravotnictví pro rok 2010 počítá s nulovým navýšením a se zvýšením sazby DPH se zdraží i vstupy do nemocnic,“ vysvětlil ředitel.

Odcházejí lékaři, nemocnice musí hledat nové

Dalším problémem, který trápí nejenom lounskou nemocnici, ale většinu zdravotnických zařízení v České republice, je nedostatek lékařů. „Odešel nám jeden chirurg a další je ve výpovědi. Jedná se o lékaře, kteří bydlí v Praze a možná právě proto zde končí. Výpovědi dali i dva internisté, kteří dojíždějí z Teplic. To je pro nás úplně nová situace, kde budeme muset hledat urychleně řešení,“ upozornil J. Christoph.

Kvalifikovaných lékařů je všeobecně málo, velké nemocnice lákají kvalifikovaný personál na velmi lákavé finanční odměny, doktoři se pak do menších nemocnic příliš nehrnou. „Nemůžeme konkurovat mzdovým nabídkám velkých nemocnic, které nabízí až stotisícové platy včetně stopadesátiti­sícových náborových příspěvků. Na druhou stranu jsem přesvědčen, že odměňování lékařů u nás není tak špatné, podle statistiky jsme nad průměrem příjmů ve zdravotnických profesích v České republice,“ dodal Christoph.