Kvůli uzavření dvou akutních lůžek v soukromé Nemocnici v Lounech bylo podáno první trestní oznámení.

„Nechci, aby faktická likvidace lounské nemocnice viníkům jen tak prošla,“ říká Jan Vnouček z Peruce, který trestní oznámení podal.

„Oznámení jsme přijali, záležitost už prověřuje hospodářská kriminální policie,“ potvrdila mluvčí Policie ČR Louny Jaromíra Střelcová.

Nemocnice, kde se na přelomu roku vystřídali ředitelé, oznámila v polovině ledna, že od února bez náhrady zavře chirurgické a interní oddělení. Zpráva otřásla občany města i místními politiky.

Vedení nemocnice svůj krok oficiálně zdůvodnilo odchodem dvou lékařů. Nicméně ukončení akutní péče přišlo nedlouho poté, kdy vypršela lhůta, k níž se současný vlastník při koupi nemocnice od Ústeckého kraje zaručil poskytovat zdravotní péči v nezměněném rozsahu.

Nemocnici převedl stát na Ústecký kraj v roce 2003 silně zadluženou. K prodeji soukromé firmě Nemocnice sv. Alžběty se sídlem v Praze došlo o rok později. Podmínka kraje byla, že péče v Lounech bude zachována nejméně pět let bez omezování. Po uplynutí této doby byla nyní zrušena dvě oddělení.

Jan Vnouček to nechce nechat jen tak

„Ještě před privatizací bylo prodáno vše, co mohlo nést zisk, kotelna, prádelna apod. Nemocnice se dostala do dluhů. Následně bylo uzavřeno dětské oddělení a porodnice. Poté dochází k privatizaci nemocnice, včetně polikliniky a lukrativní umělé ledviny. Myslím, že došlo přinejmenším k spáchání trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele či porušení povinnosti při správě cizího majetku,“ míní Jan Vnouček.

Před třemi lety došlo ke změně vlastníka. Ze společnosti s ručením omezeným se stala akciová společnost s názvem Nemocnice Louny a základním jměním dva miliony. Jediným akcionářem je podle obchodního rejstříku Victus Praga podnikatele Hynka Pášmy. Jestli je ale opravdu skutečným majitel akcií právě Pášma, není tak zřejmé.

„Základem je dvacet akcií na majitele, které jsou toho, kdo je má doma v šuplíku. Podle obchodního rejstříku patří nemocnice Victus Praga, ale majitel je prakticky anonymní a nezjistitelný. Pak v obchodním rejstříku rozšířili činnosti o výrobu, obchod a služby, aby mohli podnikat i v jiných oblastech, než je zdravotnictví. Proto jsem podal trestní oznámení pro podezření z vytunelování nemocnice. Navíc v době, kdy došlo k uzavření dvou oddělení a zůstává prakticky pouze LDN, odvolaný ředitel lounské nemocnice Jan Christoph veřejně do novin prohlásil, že nemocnice mohla bez problémů fungovat dál,“ dodal J. Vnouček.