Od loňského roku je Martin Hanták předsedou správní rady žatecké nemocnice. Před nedávnem jej představenstvo společnosti jmenovalo také ředitelem Žatecké teplárenské. Jak obě funkce zvládá, a jak to nyní vypadá s nemocnicí, která se dostala do značných problémů odpověděl v rozhovoru pro Deník.

Jste předsedou správní rady nemocnice, teď i ředitelem teplárenské. Ozývají se hlasy, že se nebudete moci věnovat oběma funkcím řádně.

Domnívám se, že to není opodstatněné. Funkce ve správní radě nemocnice není tak časově náročná. Ostatně všichni členové správní rady vykonávají svoji funkci zcela zdarma. Jsem připraven se oběma aktivitám věnovat na sto procent.

V teplárenské jste teprve krátce, přesto, jaké budou vaše první kroky?

Teď se nejprve potřebuji se společností seznámit. Prioritou bude dotažení projektu nového kotle na biomasu, ten je stěžejní.

Vraťme se k nemocnici, před časem vypluly na povrch její problémy.

Ano, přiznávám, že nemocnice problémy má, ale budeme a chceme je řešit. Zavření nemocnice, jak se někde tvrdilo, rozhodně nehrozí.

Před časem ale hrozilo uzavření dětského oddělení kvůli nedostatku lékařů. Od VZP jste dostali půl roku čas na stabilizaci, jak je na tom oddělení nyní? P

Lékaře už sehnané máme. Máme příslib od dvou lékařů s potřebnými atestacemi, oba už dali na svém pracovišti výpověď, přijít by měli nejpozději do 1. června. Tím podmínky VZP splníme.

Je ještě nějaké oddělení, které má personální problémy?

Ne, všechna ostatní jsou stabilizovaná, pouze bychom rádi posílili tým na gynekologii o jednoho lékaře.

Nemocnice je také ve finančních problémech. Za minulé roky se ztráta nakumulovala do výše 23 milionů korun. Jak k tomu došlo?

Jednak byla žatecká nemocnice jednou z mála, která když jí město přebralo, nebyla oddlužena. Některé tyto dluhy jsou tedy staršího data, které nemocnice za sebou „táhne“ již řadu let. Za druhé to bylo způsobeno také různými modely financování zdravotnictví v minulosti. Žatecká nemocnice prostě dostávala za některé výkony méně peněz, než dostávaly za totéž jiné, větší nemocnice.

Jak je to s dluhem teď?

V současné době se potýkáme s problémem, který paradoxně zapříčinilo vylepšování nemocnice – její rekonstrukce. Kvůli ní klesla výkonnost nemocnice, a protože pojišťovny platí za výkony zpětně, máme nyní, když už běžíme naplno, méně peněz. Tedy za období, kdy jsme byli rekonstrukcí omezeni.

Bude se tedy dluh dále zvyšovat?

Cílem správní rady je letos vyrovnané hospodaření. Teď jsme mírně ve ztrátě, ale hlavní část stabilizace nemocnice by měla proběhnout ve druhé polovině letošního roku. To už by se platby měly srovnat.

Mluvilo se také o tom, že Žatec doplácí také na to, že se tu léčí lidé z širokého okolí.

Ano, o tom také jednáme s okolními městy. Téměř polovina pacientů je mimožateckých, provoz přitom dotuje jen Žatec. Jednáme o možnostech podílení se na financování.

Jak je to s výplatami? Neohrožují dluhy provozuschopnost nemocnice?

Ne, rozhodně nehrozí, že by nebylo na výplaty. Na začátku roku jsme dokonce přistoupili, po dlouhých letech bez růstu mezd, ke zvýšení platů.

A co farmaceutické firmy, kterým nemocnice dluží? Budou i nadále dodávat léky?

S hlavními dodavateli samozřejmě intenzivně jednáme. Žádné výpovědi smluv nehrozí. Navíc se nám daří v této oblasti šetřit. Při zachování stejných standardů péče jsme oproti minulým letům výrazně ušetřili.

Firmy ale jistě budou chtít dluhy splatit.

V současné době jednáme s městem o poskytnutí pětimilionové dotace, která by pokryla právě tyto starší závazky. Tím bychom chtěli situaci vyřešit.

A dvě otázky na závěr. Objevují se také názory, že by bylo lepší nemocnici prodat či pronajmout.

Tato polemika se tu vede již dlouho. Město ale teď do nemocnice investuje a nemyslím si, že by to bylo aktuální.

A jak probíhá rekonstrukce? Kde se teď pracuje?

Pokračuje se v pracích na chirurgii tzv. lůžková část. Hotová je dokumentace na vstupní část chirurgie, s pracemi by se tam mělo začít na konci letošního nebo začátku příštího roku.

Děkuji za rozhovor.