Po několika měsících vyjednávání a nejistoty se konečně uklidňuje situace v žatecké nemocnici. Obě ohrožená oddělení snad zůstanou.

Minulý týden proběhlo jednání mezi vedením zdravotnického zařízení a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) na kterém se obě strany dohodly na dalším fungování dětského a gynekologicko – porodnického oddělení v Žatci. Nemocnice ale ještě musí splnit několik podmínek.

„Pokud nemocnice splní dohodnuté podmínky věcného a technického vybavení a personálního obsazení, bude VZP ochotna smlouvy pro obě oddělení uzavřít,“ řekl Deníku Jiří Rod, mluvčí VZP ČR.

Vedení nemocnice si oddychlo, nepodepsání smluv by znamenalo značné existenční problémy obou oddělení. „Jsme moc rádi, že jsme se s VZP dohodli. Většinu podmínek už splňujeme teď, na dalších, hlavně personálních, usilovně pracujeme,“ uvedl Zdeněk Bergl, ředitel nemocnice v Žatci.

Podle jeho slov je v podstatě bez problémů dětské oddělení. „Už od léta funguje normálně s dostatečným počtem lékařů,“ informoval.

Také na gynekologicko – porodnickém oddělení, které se po dočasném uzavření teprve pomalu rozbíhá, bude podle slov ředitele vše v pořádku. „V tomto týdnu má přijít další dvouatestovaný lékař a chceme obnovit chod ambulance. Další příchody lékařů jsou přislíbeny, musí ale ještě na současných pracovištích splnit své povinnosti. Pokud přijdou v dohodnutém termínu, mohla by se začátkem příštího roku opět otevřít porodnice,“ dodal Bergl.

Nemocnici v Žatci postihlo letos několik nepříjemných problémů. Dlouhodobě špatnou finanční situaci řešilo město osmimilionovou dotací, kvůli nedostatku lékařů musel být v dubnu přerušen provoz porodnice.