Ze žatecké nemocnice odchází její ředitelka a primářka anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO) Zdeňka Hauswirthová. Pravděpodobně odejde také její zástupkyně na ARO Ivana Jarošová. „Pokud odejde paní ředitelka, podám výpověď také,“ řekla MUDr. Jarošová Deníku minulý týden.

Oddělení může ztratit registraci

Podle včerejších slov ředitelky výpověď MUDr. Jarošová sice ještě nepodala, ale učinit by tak měla v nejbližších dnech. „Obě odejdeme ze žatecké nemocnice k 1. srpnu,“ řekla MUDr. Hauswirthová. Odchod těchto dvou specializovaných lékařek může mít pro ARO a pro celou nemocnici dalekosáhlé následky. Pokud na jejich místo nepřijde adekvátní odborná náhrada, může oddělení ztratit registraci a zdravotní pojišťovny mu přestanou proplácet výkony. Obdobný problém byl v roce 2004 na chirurgii, kde tehdy sloužil jen jeden specialista.

Navíc na ARO zůstane ze tří současných jen jediná lékařka. Odchodem dvou nebude možné zajistit nepřetržité služby na tomto oddělení. Pro žateckou nemocnici by zánik nepřetržitých služeb na ARO znamenal defacto konec akutní medicíny. Lékaře anesteziologa je totiž třeba mít u každé operace, kdy je nutné pacienta uspat, nebo lokálně znecitlivět. Při mimořádných událostech, úrazech, nehodách, při záchraně života, je anesteziolog nezbytný.

Existenční problémy dalších oddělení

Bez ARO se neobejde chirurgie, ale ani gynekologicko - porodnické oddělení, kde je anesteziolog nezbytný například u komplikovaných porodů, kdy je třeba císařský řez. Pro tato dvě oddělení by konec ARO v nemocnici přinesl existenční problémy. Například rodičky by neměl při nenadálých komplikacích kdo uspat.

Specialisté na žateckém ARO také zpravidla rozhodují o tom, zda zraněný přivezený rychlou záchrannou službou ve vážném stavu bude letecky transportován do specializovaných pracovišť, nebo je jej možné ponechat v Žatci. „Odchod dvou lékařek z ARO může být pro žateckou nemocnici problém. Správní rada nemocnice i radnice se tím už zabývá a sháníme náhradu,“ uvedl včera Vladimír Záhorský, jeden z nových členů správní rady nemocnice.

Právě po výměně pěti ze šesti lidí ve správní radě nemocnice oznámila ředitelka odchod jako výraz nesouhlasu s tímto krokem zastupitelstva. Problém je v tom, že sehnat specializované lékaře na ARO, bez kterých nemůže fungovat, je velmi nesnadné. „Je to téměř nadlidský úkol,“ řekla odcházející ředitelka. Podle slov Vladimíra Záhorského v regionu takoví lékaři jsou, ale pracují jinde. „Je otázka, zda budou ochotni pracovat v žatecké nemocnici,“ připustil.