Žatecká nemocnice se dostala do ekonomické krize, radnice se ji snaží řešit. Pokud by město jen nečinně přihlíželo, hrozilo by omezení provozu dětského oddělení. Zařízení má také velké ekonomické problémy, pomoci mají také poslanci Sněmovny.

Akutní hrozba

Žatecké nemocnici akutně hrozí, že s ní Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) neobnoví smlouvu na počet lůžek na dětském oddělení, nemá totiž dostatečný počet kvalifikovaných lékařů. Tomu by tak hrozilo minimálně výrazné omezení péče. „Personální problémy na oddělení jsou dlouhodobějšího charakteru, v současné době máme rozjednané příchody tří lékařů,“ informoval Martin Hanták, předseda správní rady nemocnice.

Doporučení neprovozovat v Žatci dětské oddělení podle něj vydalo ministerstvo zdravotnictví. „Jsme v tuto chvíli v jednání s VZP, chceme, aby nám dali alespoň půl roku na stabilizaci. Máme signály, že bychom tento čas mohli získat,“ řekl Hanták.

Další problém - peníze

Finance jsou druhým velkým problémem, který má zdravotnické zařízení, jehož vlastníkem je město. Když město nemocnici v roce 1997 převzalo do svého majetku, měla sedmimilionový dluh. Dnes se hovoří o částce kolem třiceti milionů. V nemocnici přitom probíhá rekonstrukce placená právě z městského rozpočtu. Do zařízení už přišlo na investice 130 milionů korun, celkový objem investic v nemocnici a na poliklinice se má pohybovat kolem 300 milionů. Pokud se však nemocnici nepodaří dluh splácet, hrozí jí dokonce platební neschopnost a konkurz.

Město tak bude nuceno dát další peníze na pomoc nemocnici, tentokrát na provoz a mzdy. „Kritické situaci v nemocnici chceme samozřejmě zabránit. Proto jsme se také dohodli, že každá politická strana zastoupená v radě města pozve své poslance z parlamentu a uvidíme, jakými způsoby bychom mohli nemocnici pomoci. Chceme to udělat včas,“ řekl Aleš Kassal, místostarosta Žatce.

Za čas by tak do žatecké nemocnice měli dorazit také poslanci za ČSSD a ODS. Komunisté tam zavítali už v úterý 22. ledna. Komunističtí poslanci Jiří Dolejš a Soňa Marková jednali na radnici a poté si prohlédli areál nemocnice. Společně s vedením města řešili, jak nemocnici aktuálně pomoci. Poslankyni Soňu Markovou, která je členkou zdravotnického výboru parlamentu, překvapilo, že je nemocnice ve ztrátě. „Tato nemocnice má několik výdělečných částí, jako je rentgen, laboratoře a lékárna. Překvapilo mě proto, že má existenční problémy, taková nemocnice by je neměla mít. Někde v minulosti se asi stala chyba,“ řekla.

Poslankyně: pomoci by měl kraj

Myslí si také, že na zachování nemocnice by měl nejvíce pracovat kraj. „Krajský úřad a krajští zastupitelé by měli mít zájem na tom, aby i lidé z této části kraje měli přístup ke kvalitní zdravotnické péči,“ dodala Soňa Marková.

To potvrdil i Jan Pech, který je už čtrnáct let zastupitelem města za KSČM. „Žateckou nemocnici financuje jen město, ale léčí se tu i lidé ze širšího okolí. Na obnovu nemocnice však platí jen Žatec, do nemocnice nepřišla nikdy žádná dotace ani od státu ani z kraje,“ dodal.

Podobně mluvil také Jiří Dolejš, místopředseda KSČM a rozpočtového výboru parlamentu, který také do nemocnice přijel. „Jedinou možností, jak by stát mohl pomoci, je varianta, že by městu dal dotaci na jinou připravenou akci a město by pak ušetřené peníze mohlo investovat do nemocnice,“ přiblížil jeden z návrhů.