Doslova černou můrou se pro vedení žatecké radnice stává tamní nemocnice.

Nejenže má velké finanční problémy, nyní navíc došlo k uzavření porodnice. Podle Ericha Knoblaucha, starosty města, se situace ale za několik týdnů uklidní. Porodnice prý zase bude znovu fungovat.

Vedení nemocnice i města prý v těchto dnech vzniklou situaci intenzivně řeší. „Zapojili jsme se všichni. Kontaktovali jsme mnoho lékařů, sháníme i v zahraničí. Vstupujeme do jednání aktivně, kromě finančního ohodnocení nabízíme lékařům i byty,“ sdělil na dotaz Deníku žatecký starosta Erich Knoblauch.

Lékařů s potřebnou kvalifikací je ale nedostatek, shánějí se proto velmi obtížně. Datum, kdy bude opět žatecká porodnice zprovozněna, tak nedokáže nikdo říci. Starosta ale vylučuje, že by zůstala úplně uzavřena. „Naším cílem je co nejdříve obnovit alespoň činnost porodnice, až pak postupně stabilizovat celé gynekologicko – porodnické oddělení,“ řekl.

„Myslím si, že je v našich silách situaci vyřešit během několika týdnů,“ slíbil nastávajícím maminkám ze Žatce i okolí Knoblauch. Podle jeho slov už někteří lékaři přislíbili jednat o možném nástupu. Mluví se také o možném příchodu lékařů z Prahy, kde by se prý v nemocnici U Apolináře mělo v květnu či červnu propouštět.

Nedostatek lékařů

Podstav je i na dalších odděleních. Podle starosty je to ale u podobných nemocnic běžný dlouhodobý problém, právě kvůli všeobecnému nedostatku lékařů. V Žatci je na tom nejhůře dětské oddělení, tomu hrozí zánik, pokud doktoři nepřijdou. „Požadovaní dva pediatři už mají podepsanou smlouvu. Podle posledních zpráv by měli 1. června nastoupit,“ řekl starosta.

Na dalších odděleních chybí jednotliví lékaři, uzavírání oddělení prý nehrozí. „Nejsou žádné zprávy o tom, že by lékaři odcházeli,“ uvedl. Starosta se také brání nařčení, že šlo současné situaci zabránit. „Nešlo s tím nic dělat, správní rada byla postavena v podstatě před hotovou věc,“ popisuje. „Lékaři na oddělení scházeli dlouhodobě, někteří odešli z rodinných důvodů, další za jinou prací, primář se vrátil na Slovensko. Přišla za něj náhrada, ale stejně to nepomohlo. Situace se vyhrotila ze dne na den. Doktorka Řepková nás přitlačila ke zdi, dala nám hodně ultimativní požadavky, které jsme nemohli splnit. Do toho onemocněl primář Havlík. Nezbylo nám proto nic jiného, než porodnici na čas uzavřít,“ pokračoval starosta.

Nemocnice má finanční potíže

Nemocnice musí v současné době řešit i další vážné problémy, finanční. „Zastupitelé budou nyní jednat o poskytnutí dotace ve výši přibližně pět až šest milionů na zaplacení nejaktuálnějších problémů. Jedná se o závazky po splatnosti,“ informoval starosta s tím, že podle něj a žatecké ODS to ale není dlouhodobé řešení. „Podle našeho názoru musíme přistoupit k transformaci nemocnice na nějakou formu obchodní společnosti. Pak do ní může vstoupit strategický partner, který může přinést tolik potřebný kapitál,“ řekl.

Podle něj to ale není otázka příštích dnů, zastupitelé to ještě musí podrobněji projednat. Péče by podle něj určitě zůstala zachována, smlouva by to ošetřila. „Samozřejmě, ať už by nemocnice byla pronajata, či by v ní měl určitý podíl nějaký partner, musela by zachovat současnou péči, to znamená čtyři primariáty. Bylo by to ošetřeno smlouvou, která, a to je i v zájmu investora, by byla na co nejdelší dobu,“ dodal Erich Knoblauch.