Poškozena tvrzením správní rady a starosty města o tom, že její odchod byl jedním z důvodů, proč žatecká porodnice minulý týden ukončila provoz, se cítí lékařka Zdena Řepková.

Tvrdí to ve svém prohlášení pro redakci Deníku (dopis si můžete přečíst v grafice níže).

Podle ní správní rada dlouho věděla, že se chystá odejít, ale nikdo nedokázal sehnat za odcházející lékaře adekvátní náhradu.

Porodnice byla uzavřena minulý týden. Maminky se posílají rodit do Kadaně, Chomutova, Mostu nebo Slaného. Vedení města a správní rada nemocnice spojily v minulých dnech uzavření porodnice a celého gynekologicko – porodnického oddělení v žatecké nemocnici s odchodem jedné z lékařek.

Celá situace je podle nich nešťastnou shodou náhod. „Nešlo s tím nic dělat, správní rada byla postavena před hotovou věc. Lékaři na oddělení scházejí dlouhodobě, ale kritická situace vznikla prakticky ze dne na den. Onemocněl primář Havlík a doktorka Řepková nás přitlačila ke zdi, dala nám hodně ultimativní požadavky, které jsme nemohli splnit,“ vysvětloval žatecký starosta a člen správní rady nemocnice, Erich Knoblauch, proč k tak rychlému uzavření oddělení došlo.

S tím ale lékařka nesouhlasí. „Jsem sice dosud zaměstnancem nemocnice, ale již tři roky pracuji na plný úvazek ve dvou ordinacích, které jsou zcela mimo lůžkové oddělení. Můj odchod tak nijak neovlivní fungování zařízení,“ tvrdí Zdenka Řepková.

O jejím odchodu prý vedení nemocnice i města vědělo dlouho předem, nebyla to otázka jen pár dnů. „Výpověď jsem podala i se zákonnou výpovědní lhůtou ještě před příchodem nynějšího primáře již letos v únoru,“ prozradila. Slova starosty a správní rady nechápe, ale ani pokud by prý setrvala, nic by to na situaci nezměnilo.

„Zhruba před půl rokem bylo na oddělení pět lékařů, z toho jeden jen na částečný úvazek. Do tohoto počtu nepočítám sebe. Z těchto lidí dnes určitou formou spolupracuje s nemocnicí jen jeden. Přišli sice noví lékaři, ale zdaleka ne v počtu, který by nahradil ty, kteří odešli,“ pokračuje Zdenka Řepková. Lékařka uznala, že požadavky na nemocnici měla. Podle ní se situaci ale snažila řešit již rok, nic se ale nedělo. „Žádala jsem o možnost privatizace ambulance, ve které pracuji. Měla jsem podporu minulého i současného primáře, nic se ale nedělo, tak jsem se po roce slibů a odkladů rozhodla situaci řešit,“ informovala.