Žatecký starosta Erich Knoblauch (ODS) přiznal, že mezi investory je o tamní nemocnici zájem.

Právě podle ODS je pro stabilizaci nemocnice nutná její transformace na jinou formu společnosti. Ta současná neumožňuje vstup strategického partnera. Obecně prospěšná společnost, kterou stoprocentně vlastní město, prý není vhodnou formou vlastnictví. „Transformace nemocnice je nutná. Obecně prospěšná společnost, jíž nemocnice je, jí nedovoluje se rozvíjet,“ řekl na dotaz Deníku ohledně dalšího vývoje v nemocnici Erich Knoblauch, žatecký starosta a zároveň člen správní rady nemocnice.

Podle něj není příliš důležité, jaká forma obchodní společnosti to bude, důležitější prý bude najít vhodného partnera. „Transformace by umožnila vstup strategického partnera, mohl by přijít nový management s možnostmi, který tento kvůli tomu, že je nemocnice obecně prospěšnou společností, nemá a přišel by určitě i tolik potřebný kapitál,“ vypočítal žatecký starosta plusy transformace.

Současná péče zůstane, tvrdí starosta

Starosta se nebojí omezení péče či zavření nemocnice. „Záleží na městě, jaké si stanoví podmínky. Určitě chceme, aby byla zachována současná péče, tedy čtyři primariáty a aby nemocnice měla vyrovnaný rozpočet. Další už je na dojednaných podmínkách,“ řekl s tím, že v současné době přichází do úvahy několik možností – pronájem nemocnice na co nejdelší dobu, prodej nebo vstup kapitálu za procentní podíl. „Město by si v tomto případě mohlo ponechat většinový podíl. Vše záleží až na konkrétním jednání se zájemci,“ sdělil starosta.

Právě na jiné formě provozování nemocnice se ale nemohou v Žatci shodnout ani partneři ve vedení města. Zatímco ODS prosazuje transformaci, ČSSD a KSČM chtějí nemocnici zanechat v městském majetku. „Nemocnice určitě musí zůstat města, musíme si určit priority a na nemocnici peníze sehnat,“ řekl žatecký místostarosta Aleš Kassal (ČSSD).

Zájemci už kolem nemocnice krouží, i když zatím není ani jasné, zda se bude transformovat. „Zájem pochopitelně je, společnosti se jezdí nezávazně informovat. Seznamují se se současnou situací,“ informoval Deník žatecký starosta. Transformace nemocnice, pokud by k ní skutečně došlo, však není otázkou příštích dní. Zastupitelé o ní nebudou jednat v nejbližší době. „Zatím o tom jednáme, budeme se snažit zastupitele informovat a jednat s nimi o tom,“ prozradil Erich Knoblauch.

Zároveň také slíbil, že město najde peníze na akutní oddlužení nemocnice, její uzavření prý tedy nehrozí. „Na akutní dluhy, které už jsou po splatnosti, určitě nemocnici dotaci dáme. Bojíme se ale právě toho, abychom to nemuseli dělat každý rok, proto by bylo dobré najít silného partnera, který nemocnici stabilizuje,“ dodal s tím, že v současné době vytváří nemocnice ztrátu 700 tisíc až jeden milion korun měsíčně.

Problémy s penězi i nedostatkem lékařů

Kromě finančních problémů má žatecká nemocnice v současné době také personální problémy. Kvůli nedostatku kvalifikovaných lékařů byla uzavřena porodnice, do konce dubna se dočasně uzavře také celé gynekologicko – porodnické oddělení. Podobný problém hrozí také dětskému oddělení, tam jsou již ale podle informací vedení nemocnice lékaři sehnáni. Také porodnice prý nebude zavřena déle, než jen několik týdnů.