Některé nové chodníky a zrekonstruované silnice budou muset zatím oželet lidé v Žatci.

Peníze původně určené na investiční akce půjdou totiž do zadlužené nemocnice.

Vedení nemocnice stále také neví, jak dlouho bude zavřené gynekologicko – porodnické oddělení.

Žatečtí radní v minulých dnech pozastavili několik plánovaných investičních akcí. „Peníze půjdou na dotaci do nemocnice,“ sdělil na dotaz Deníku Erich Knoblauch, starosta Žatce. Nemocnice nyní žádá radnici o osm milionů korun, které mají pokrýt závazky, které jsou nejakutnější. „Je to zatím návrh, musí ho příští týden posoudit zastupitelstvo,“ pokračoval starosta.

Akce, které rada města zastavila, nejsou podle vedení města nezbytně nutné. „Pozastavili jsme rekonstrukci Hájkovy ulice, kde mělo dojít k zprůjezdnění před školou a opravě celé ulice a první část obnovy cestní sítě na hřbitově,“ přiblížil Erich Knoblauch s tím, že v případě cest na hřbitově vedení radnice uvidí, jak na tom v průběhu roku město bude s čerpáním rozpočtu. V případě dobrého hospodaření by se projekt opravy cest mohl ještě letos znovu rozběhnout.

Osud oddělení je nejasný

Nejasný je zatím v nemocnici další osud gynekologicko – porodnického oddělení a porodnice. Porodnice dočasně ukončila provoz v půli dubna, celé oddělení pak na konci stejného měsíce. „Celé oddělení je nyní nefunkční, je tam pouze čtyřiadvacetihodinová služba porodní asistentky, která bude řešit případné obtíže,“ potvrdil nynější stav na oddělení Zdeněk Bergl, ředitel žatecké nemocnice.

Lékaři jsou oslovováni, zatím žádný konkrétní příchod neslíbil. „Konkrétní jména zatím nemáme, s několika lékaři teď intenzivně jednáme. Stále oslovujeme nové, horečně sháníme. Pořád platí, že porodnici chceme opět rozběhnout co nejdříve,“ přislíbil Z. Bergl.

Žatecká nemocnice, kterou vlastní město, se dostala do značných finančních i personálních problémů. Podle současného vedení mají kořeny v minulých letech, jejich odstranění je hodně složité.

Nejprve hrozilo uzavření dětského oddělení, kde byl nedostatek kvalifikovaných lékařů. Tento problém se podle vedení nemocnice podařilo zažehnat, noví pediatři mají nastoupit na začátku června. Podobný osud pak potkal také gynekologicko – porodnické oddělení, tam se ale adekvátní náhradu zatím nedaří najít, porodnice je tak i přes loňský rekord v počtu porodů dočasně uzavřena.

Žatecká nemocnice je dlouhodobě také ve značné finanční ztrátě, ta už výrazně překročila dvacetimilionou hranici. Město přitom v posledních letech investuje stovky milionů do kompletní rekonstrukce areálu, nyní přispěje i dotací na provoz zařízení.