Zatímco žatecká nemocnice opět žádá město o milionovou pomoc, musí vedení radnice řešit i další problémy ve zdravotnickém zařízení. Dlouhodobou ztrátu, odchod ředitele, problémy s výběrovým řízením.

Starosta Erich Knoblauch přiznává hodně obtížnou situaci, pevně ale věří, že se jí podaří zvládnout a ze žatecké nemocnice do pěti let udělat dobře fungující provoz.

Problémy se opět, po kratičkém čase optimismu, kdy byla v Žatci opět otevřena porodnice, na nemocnici valí. Vedení města o nich podle starosty Ericha Knoblaucha ví a chce s nimi bojovat. „Přiznáváme, že nemocnice prošla velmi těžkým obdobím. Přinesla si ztrátu z minulých let, pak přišel katastrofální výpadek gynekologie a bohužel i další finanční ztráta. Teď je ale nastartována dobře, věříme, že se to zlomí,“ tvrdí starosta.

„Žatecká nemocnice je teď přístrojově i personálně zabezpečena zcela podle potřeb, nejlépe ve své historii,“ pokračoval Knoblauch.

Právě výpadek gynekologicko – porodnického oddělení a navyšování mezd se podepsalo na dalším propadu do ztráty, vloni měla nemocnice hospodářský výsledek okolo mínus dvaceti milionů. Teď nemá na faktury.

„Určitě nemocnici pomůžeme. Zvláště proto, že je to prakticky jediná fungující nemocnice poskytující plnou péči v tolika oborech v regionu. Do zařízení jsme v minulých letech investovali přes 250 milionů na rekonstrukce, chceme zachovat kvalitní nemocnici,“ slíbil Knoblauch.

Starosta přiznává, že už ani pravice neuvažuje o prodeji či pronájmu nemocnice. V době krize není zájem. Spíše by preferoval zajištění managementu, který bude odměňován právě podle výsledků nemocnice. Takový by prý mohl pomoci vyvést zařízení z problémů. „Nemocnici peníze dáme, ale je to hodně drahá pomoc. Musí docházet k úsporám. Chceme vidět, že peníze, které tam pošleme, budou dobře vynaloženy, musíme prověřit nutnost dotací,“ pokračoval žatecký starosta.

Nemocnice s řízenou ztrátou

Zároveň nastínil koncept, který by měl nemocnici pomoci. Město pomůže nemocnici oddlužit, ale za jasně daných podmínek. „Na letošní rok byl přijat rozpočet nemocnice s řízenou ztrátou. Chceme hospodaření stabilizovat do tří, nejpozději pěti let, dříve se to nepovede. Pak už by měla mít vyrovnané rozpočty. Zároveň souhlasíme s tím, aby město každý rok dávalo nemocnici nějaké peníze dokud to bude nutné, ale příspěvek musí být také rok od roku nižší,“ dodal starosta.

V tom, jak dopadne letos hospodaření, se ale starosta neshoduje se současným předsedou správní rady nemocnice Martinem Hantákem. Ten pro Deník nastínil vizi, kdy už letos by chtěl hospodařit s vyrovnaným rozpočtem.

Starosta se pro Deník vyjádřil i k odchodu ředitele nemocnice Zdeňka Bergla.

„Vím, že jeho situace nebyla lehká, chtěl bych mu poděkovat za vykonanou práci. Musíme teď najít nejlepší řešení pro nemocnici, která je dobře nastartovaná,“ dodal Knoblauch.