Zatímco lékaři pracují v žatecké nemocnici o sto šest, tamní politici se dohadují, jak situaci v zařízení s finančními potížemi stabilizovat.

Neví se, kdo nemocnici povede, neprošel ani audit, který měl podle některých zastupitelů naznačit co dál.

Otázkou i po jednání zastupitelů zůstalo, kdo povede nemocnici v Žatci, kterou vlastní město, v roce 2010. Neshodnou se na tom zatím ani členové správní rady.

Správní rada nemocnice už na podzim deklarovala, že se shání po novém, zkušeném manažerovi, který by měl pomoci finanční situaci v nemocnici, která je dlouhodobě ve ztrátě, stabilizovat. Souhlasili i zastupitelé. Hovořilo se o jeho příchodu jako o hotové věci. Jedním z jeho úkolů mělo být i vyjednání vyšších plateb od pojišťoven.

Jednání o příchodu nového ředitele ale nakonec ztrostkotala, favorit odmítl přijít, a zatím není ani nikdo jiný. Navíc požádal o uvolnění z funkce současný ředitel Zdeněk Bergl (na snímku dole). „Už nechci být ředitelem někde, kde mě nechtějí. Veřejně se opakuje, že budu odvolán, jak mám v takové pozici jednat s partnery,“ prohlásil na začátku prosince.

Odvolání ale zatím nepřišlo a situace je čím dál tím více nepřehledná. Podle starosty Žatce a člena správní rady už argument o vyšších platbách neplatí. „Pojišťovny se nechaly slyšet, že žádné navýšení plateb nepřichází v příštím roce v úvahu. Navíc budou růst náklady. Personální změny toho moc nevyřeší, musíme hledat jiné způsoby stabilizace nemocnice,“ nevyloučil setrvání Zdeňka Bergla ve funkci Erich Knoblauch.

Jasno rozhodně není

Také ředitel Bergl už nemluví tak ostře. „Bohužel, situace je teď nejasná, nikdo se mnou o tom nemluví. Současná situace je neudržitelná, musí padnout rozhodnutí, kdo nemocnici povede. Připravenou žádost o uvolnění z funkce mám, zatím jsem ale o tom na zasedání správní rady nejednal. Plním přesně co jsem slíbil, deficit nemocnice se snižuje,“ otupuje hroty Zdeněk Bergl.

Jasno do dohadování příliš nevnesl ani předseda správní rady nemocnice Petr Šmíd. „Pana ředitele si vážím, byl bych rád, kdyby v nemocnici zůstal. Informoval nás ale o faktu, že chce rezignovat na funkci a správní rada se tak musí podle toho zařídit. V současné době tedy hledáme nové kandidáty na post ředitele,“ uvedl pro Deník.

Pokud tedy ke konci roku opravdu Bergl skončí, vybere správní rada zastupujícího ředitele. „Vedl by nemocnici dočasně, než bychom vybrali nového ředitele,“ dodal Šmíd. Jeho slova potvrdil i další člen správní rady Jan Pech. „Kandidáty máme připravené, nejpozději v březnu by měl nemocnici vést nový ředitel,“ řekl na jednání zastupitelů.

Zůstane ředitel Bergl
nebo přijde nový?


Varianta č. 1 – Současný ředitel Zdeněk Bergl se dohodne se správní radou na pokračování svého angažmá a zůstane. Už podruhé by tak přestál pokusy o odvolání. Zda je tato varianta reálná se zatím neví. Ředitel původně deklaroval, po zprávách, že bude odvolán, přání odejít. V současné době už jeho vystoupení nejsou tak ostrá.


Varianta č. 2 – Zdeněk Bergl opravdu ke konci roku opustí funkci ředitele a možná zůstane jako náměstek a primář ARO. V takovém případě pověří správní rada někoho dočasným řízením nemocnice, nový ředitel, kterého správní rada vybere, by měl být znám co nejdříve.


Audit neprošel

Rušno bylo na jednání městských poslanců i kvůli auditu, který chtěl nechat vypracovat starosta Erich Knoblauch. Současná ekonomická situace je podle něj dlouhodobě neudržitelná. „Jednalo by se o nezávislý audit, který by měl vyhodnotit varianty budoucího vývoje žatecké nemocnice. Měl by zpracovat možnosti, jak by se situace mohla vyvíjet, a jak by mělo město postupovat, pokud by nemocnici i nadále vlastnilo město, i za předpokladu, pokud by město nemocnici pronajalo nebo prodalo,“ přednesl Knoblauch.

Návrh ale nakonec neprošel, zastupitelé audit odmítli. „Nerozumím tomu, zastupitelé se asi chtějí rozhodovat na základě dojmů a ne podle seriozních faktů,“ hodnotil rozhodnutí žatecký starosta.

Milionové ztráty

Spor o tom, jak dál, se v Žatci táhne už dlouho. Levice by ráda nemocnici zachovala městskou, pravice uvažuje o alespoň částečném vstupu cizího kapitálu. Podle pravice město velikosti Žatce na neustálé dotování nemocnice nebude mít peníze. „Jednoznačně musíme zlepšit hospodaření, ale u města je záruka, že nemocnice bude fungovat. Pokud ji pustíme, nikdo to nezaručí,“ řekl Bedřich Henrych (ČSSD). Oponoval mu Jan Novotný z ODS. „Ale kde vezmeme peníze, když nebude z čeho? Zrušíme všechny investice.“ Fungování se dá prý ošetřit smlouvami.

Podle ředitele Bergla by se finanční situace nemocnice měla začít zlepšovat. „Nemocnice je dobře nastartovaná, máme lékaře, navyšujeme výkony,“ uvedl.

S finančními problémy se potýká nemocnice dlouhodobě, její kumulovaná ztráta se pohybuje v řádu desítek milionů. Loni a letos jí chyběly peníze, pomohlo město.