Chod nemocnice aktuálně ohrožený není, ale posily bychom přivítali všemi deseti. Byli bychom odpočinutější, mohli dělat více výkonů a nemocnice lépe vydělávat, shodují se lékaři ze žatecké nemocnice. Ta hledá aktuálně deset lékařů, nejvíce na chirurgii a internu. Z ní někteří lékaři odcházejí. Pokud se nenajdou jiní, mohou nastat problémy.

Lékařů je obrovský nedostatek v celé republice. Nejkritičtější je v tomto ohledu Ústecký kraj, na tisíc obyvatel připadá jen 3,5 lékaře. Například v Plzeňském kraji je to 4,5 lékaře, na jižní Moravě 4,7 a v Praze dokonce 7,3 lékaře na tisíc lidí.

Výjimkou není ani nemocnice v Žatci. Ta hledá lékaře prakticky na všechna oddělení. „Lékařů máme nedostatek, ostatně ale jako všechny nemocnice. Je to velký problém hlavně do budoucna,“ připouští Petr Šmíd, předseda správní rady žatecké nemocnice.

Na internetových stránkách žatecké nemocnice „visí“ inzerát, podle kterého hledá zdravotnické zařízení kolem deseti lékařů. Jednoho až dva na ARO, tři na internu a chirurgii, jednoho na dětské a gynekologické oddělení. „Není to ale tak, že chybějící lékaři by nějak ohrožovali chod nemocnice. Máme naplněné stavy podle požadavků pojišťovny, žádné omezování péče nehrozí. Lékaře hledáme kvůli vyššímu komfortu pacientů, lepší péči, aby naši současní lékaři byli méně unavení, aby nemuseli mít tolik přesčasů,“ ujišťuje Šmíd.

Jeho slova potvrzuje i zastupující ředitel a primář chirurgie v Žatci Jiří Hamous. Podle něj se na nalezení náhrady za odcházející lékaře intenzivně pracuje. „Aktuálně žádný výpadek nemáme, všechna oddělení jsou zabezpečena, ale nové lékaře musíme sehnat. Nejvíce jsou potřeba na chirurgii a interně, kde odchází několik lékařů. Naopak oddělení, která měla v minulosti problémy, dětské a gynekologie, jsou v pořádku. Máme ale dost času na nalezení náhrady,“ ujišťuje primář.

Pokud by ale noví lékaři z nějakého důvodu nepřišli, problém by byl na světě. „Samozřejmě, pokud bychom nikoho nehledali, hrozilo by, že oddělení by mohla mít problémy. Pevně věříme, že nic takového nenastane, času na hledání je opravdu dost,“ připustil Hamous.

Podle něj současní lékaři v žatecké nemocnici jsou vytíženi maximálně. Když by se podařilo přivést nové lékaře, zmizela by únava, která může být i nebezpečná. „Bohužel, posily bychom určitě potřebovali. Takto sloužíme prakticky pořád, máme dost přesčasů a volna máme hodně málo,“ pokračuje.

Prakticky stejná situace je ale i v okolních nemocnicích. Odchod každého lékaře velmi výrazně ovlivní chod oddělení i ve větších nemocnicích. Most poptává dvacet lékařů, Chomutov patnáct. Také Kadaň hledá „nedostatkové zboží“. „Neustále balancujeme na hranici, akutně nám lékaři nechybí, ale pro lepší fungování potřebujeme zhruba jednoho lékaře na každé oddělení,“ odpověděl na dotaz Deníku Josef Mašek, ředitel kadaňské nemocnice.

Město zatím nenabízí nástupní statisícové příspěvky

Žatecká nemocnice novým lékařům nabízí byt a velmi dobré finanční podmínky. „Platy jsou u nás na velmi solidní úrovni, jinak to ani nejde, pokud chceme někoho přilákat. Peníze jsou u nás rozhodně srovnatelné s Mostem nebo Chomutovem. Lékařům můžeme do pronájmu dát také byt,“ vyjmenovává Petr Šmíd, předseda správní rady žatecké nemocnice.

Na rozdíl od okolních nemocnic ale Žatec nepřistoupil ke slibům jednorázových statisícových příspěvků nově příchozím. „Nechceme toto nabízet, podle nás to není řešení. Dát někomu jednorázově třeba sto tisíc a upsat si ho na pět let, nemyslíme si, že by to lékaře lákalo. Nabízíme spíše dlouhodobé výhody,“ vysvětlil P. Šmíd.

Chomutov a Most nabízejí za „duši“ sto padesát tisíc korun, Kadaň sto tisíc. Nemocnice ale připouští, že žádný velký efekt tato náborová kampaň nemá. „Už to nabízíme skoro rok a zatím se na to nikdo vyloženě neptal. Neláká to. Byl to víceméně pokus o zatraktivnění naší nabídky, určitě to ale není rozhodující v uvažování lékařů,“ řekl kadaňský ředitel Josef Mašek.

Nemocnice se potýkají hlavně s nedostatkem mladých lékařů. Ti chtějí do větších center, kde se mohou dostat k „vyšší“ medicíně. Další odcházejí do soukromých praxí nebo do ciziny. Navíc, aby mladý lékař mohl vůbec přijít, musí mít nemocnice akreditaci pro výchovu mladých doktorů. Pokud ji nemá, lékař tam jen ztrácí čas, který se mu vůbec nezapočítává do atestace.

Právě získání akreditací pro výchovu mladých lékařů je jedna z možných cest pro žateckou nemocnici na získání posil. Chirurgie osvědčení má už od dubna 2009, brzy přibude i druhé oddělení. „Na chirurgii už to funguje, navíc interna má akreditaci získat v příštích týdnech, už jsme dostali telefonicky zprávu, že jsme uspěli,“ prozrazuje dobrou zprávu Jiří Hamous.

„Další dvě oddělení, dětské a gynekologicko – porodnické, mají o akreditaci zažádáno a není důvod, proč by ji neměly dostat. Jen její vyřízení vždy chvilku trvá,“ pokračuje Hamous. Již brzy by tak vychovávat mladé lékaře mohla všechna oddělení žatecké nemocnice.

Komentář na toto téma čtěte zde.