Nemocnici v Žatci, jedinou s akutní péčí v okrese Louny, vede Čestmír Novák šest let, od konce roku 2009. Špitál předtím zažil divoké časy, byl v mnohamilionových ztrátách, neměl lékaře. Vše se podařilo zažehnat. Přišly ale i další rány, úvahy o rušení dvou oddělení. I tyto snahy zdravotnické zařízení přestálo. „Jsme personálně i finančně stabilizovaní. Plníme funkci spádové nemocnice pro celý lounský okres. Dále se rozvíjíme. Fungují u nás čtyři základní primariáty akutní lůžkové péče a další čtyři primariáty neakutní péče, připravujeme další modernizace," říká nyní ředitel žatecké nemocnice.

A jaké má plány do budoucna? Co ji trápí, co by nejvíce potřebovala? Jak na nemocnici dopadl konec lékařů v sanitkách? Je dost lékařů, ošetřujícího personálu a peněz? Čestmír Novák vše prozradil v rozhovoru pro Deník.

Kolik bude stát žateckou nemocnici konec lékařů v sanitkách? Pět milionů korun ročně, jak jste před časem říkal vy, nebo nulu, jak stále tvrdí kraj?

Přesně to zatím nemůžeme vyčíslit. Tento režim funguje teprve dva měsíce. V každém případě bude mít toto opatření záchranky, tedy že jezdí bez lékařů, velký dopad na nemocniční rozpočet. Náš odhad je, že to skutečně ročně může dělat až pět milionů korun. Museli jsme posílit služby doktorů, přijmout lékaře. A to něco stojí. Chceme to dále řešit. Není možné, aby nemocnice dělala práci záchranky.

Záchranná služba. Ilustrační snímek. Vy jste se kvůli tomu před časem dostal do ostrého sporu s vedením Ústeckého kraje. Kraj ze zákona zajišťuje záchrannou službu a ta oznámila, že protože má málo lékařů, budou sanitky na Žatecku od září jezdit bez nich, jen se záchranářem. Ve vážných případech má dojíždět odjinud, ze vzdálenějších míst. Vy jste ale říkal, že sanitky nebudou na doktory odjinud čekat, přivezou pacienty na ošetření k vám a že lékaři v nemocnici nemohou stíhat práci na oddělení a ještě přivezené lidi. Kraj naopak říká, že počet pacientů se nijak výrazně nezvýší. Jaká je tedy praxe?

Samozřejmě, že nečekají, ani nemohou. Lékař v sanitce jezdí jen k velmi vážným indikacím. V těchto případech je už ale na místě sanita bez lékaře, která naloží a přiveze. V drtivé většině jezdí jen záchranář. Není možné používat argument, že lékaři nejsou, tak nebudou jezdit. My je také musíme sehnat. Museli jsme kvůli tomu posílit jednoho lékaře navíc na internu a na půl úvazku lékaře na chirurgii, aby naši doktoři nebyli přetížení. Lékař ve službě, který má na starosti celé lůžkové oddělení v nemocnici a akutní vážné příjmy, má tam hodně práce a zodpovědnosti, nemůže ještě stihnout vyšetřit všechny pacienty dovezené záchrankou bez lékaře. A těch je měsíčně okolo 250. Ty všechny musíme kompletně vyšetřit. A pak třeba hned propustit, protože je to banální věc, ale musíme se tomu věnovat.

Kraj ale tvrdí, že kvůli tomu, že nejezdí k většině případů lékaři, nezačne se více a vážněji stonat.

To ano. Problém je v tom, že záchranáři jsou sice kvalifikovaní, ale nemají kompetence, nemohou rozhodnout, zda pacienta nechat doma, protože to není nic vážného. To dříve dělal právě lékař v sanitce. Posoudil, jak vážný je zdravotní stav, a nám dovezl jen případy, které bylo opravdu nutné hospitalizovat. Do nemocnice mají jezdit jen lidé, kteří do ní patří. Záchranka má tedy stejný počet výjezdů, ale zatímco dříve někoho mohli nechat doma, třeba s chřipkou nebo mírnou nevolností, teď i ty méně vážné věci řešíme my. Nyní to musíme filtrovat my a to podle mého názoru není správné. Nejsme velkou nemocnicí, kde by byl v provozu centrální příjem. U nás to musí dělat lékaři z oddělení, v souběhu s vlastní službou.

Kraj přesto tvrdí, že dopad má být minimální. Že výrazný nárůst případů nehrozí, že k vážným případům bude dále jezdit lékař. Že i kdyby záchranáři přivezli všechny, které dříve nechali doma, že se podle statistik má jednat třeba jen o jeden případ navíc denně.

S tím nesouhlasím. Ostatně s tím se shodují i ředitelé okolních nemocnic, například Kadaň. My opravdu musíme každého přivezeného vyšetřit a na to lékař, který se stará o celé oddělení, nemá čas. Každé vyšetření nějaký čas trvá. Už tak má lékař na oddělení práce dost a dost.

Nemocnice s poliklinikou v ŽatciPane řediteli, v jaké kondici se aktuálně nachází žatecká nemocnice?

V dobré a můžeme říci dlouhodobě. Jsme personálně i finančně stabilizovaní, už delší čas. Plníme naší funkci spádové nemocnice pro celý lounský okres. Dále se rozvíjíme. Fungují u nás čtyři primariáty akutní lůžkové péče, lůžkové oddělení následné péče, oddělení zobrazovacích metod, ARO a klinická biochemie a hematologie. Připravujeme rozšíření o další odbornosti a další modernizaci.

Nebylo tomu tak ale v minulých letech vždy. Žatecká nemocnice přežila v nedávné minulosti mnoho „kotrmelců". Pojďme je probrat popořádku. Před pár lety byl například kritický nedostatek lékařů, dokonce byla na devět měsíců v roce 2008 kvůli tomu zavřená porodnice, hrozilo uzavření dětského, ještě v roce 2010 hledala nemocnice deset lékařů. Jaká je situace s lékaři nyní?

V současnosti jsme personálně stabilizováni. Ano, je pravda, že s nedostatkem lékařů měla žatecká nemocnice velké problémy. Naštěstí je to minulost. Podařilo se nám lékaře přijmout a můžeme říci, že už tak pět let jsme stabilizovaní. Samozřejmě máme přirozenou migraci, když se někdo stěhuje nebo dostane lepší nabídku, v malé nemocnici, jako je ta naše, je každý výpadek znát a musíme lékaře rychle sehnat, bývají s tím problémy, ale to není nic neobvyklého. Jak jsem říkal v úvodu, nyní výrazné problémy nehrozí.

S velkým nedostatkem lékařů se ale dál potýká celé české zdravotnictví. Nemůže se tento problém v budoucnu vrátit?

Uděláme vše proto, aby se to nestalo. České fakulty sice opouští noví lékaři, odcházejí ale často do zahraničí nebo se věnují lukrativním oborům. Lékařů je opravdu celkově velký nedostatek a v budoucnu to může způsobit velké nesnáze. Toto se musí nějak změnit, lékaře musíme motivovat, aby tady zůstávali, jednou z cest jsou možná stipendia. Aktuálně jsme se například zapojili do stipendijního programu Ústeckého kraje, máme u nás čtyři mladé lékaře, čtyři absolventy českých fakult, kteří u nás budou pracovat.

Nedostatek se řeší často doktory z ciziny. Také v Žatci jich přece několik je.

Máme v Žatci dvacet sedm kmenových lékařů na lůžkové péči. Další lékaři působí na nelůžkových odděleních. Cizinců je z toho velmi malý počet, pracuje u nás šest lékařů původem z Ukrajiny.

Občas jsou i v Žatci slyšet obavy lidí ze zahraničních lékařů, z jazykové bariéry. Zkuste tyto obavy rozptýlit. Zahraniční doktoři musí být přece stejně kvalifikovaní, musí projít zkouškami. Mám pravdu?

Samozřejmě. Když to řeknu zjednodušeně, mělo by být jedno, zda vás léči cizinec nebo Čech. Hlavní je, aby vás léčil dobře. Cizinci mají naprosto stejné podmínky pro atestace u nás jako čeští lékaři, musí splnit stejné podmínky. A naši lékaři z Ukrajiny jsou plně kvalifikovaní, mají vzdělání na stejné úrovni, jako čeští lékaři.

A ta jazyková bariéra?

Nemyslím si, že by to byl náš problém. Obecně, v některých případech, při vysvětlování diagnózy či obtíží, může takový problém asi nastat. Také proto ale nemáme lékaře z nějakých exotických zemí, ale působí u nás jen lékaři z jazykově příbuzných a nám blízkých zemí. A naši ukrajinští lékaři se opravdu snaží, jsou jazykově dobře vybaveni, žijí tady už řadu let, jsou kladně hodnoceni.

Pojďme na finance. Před několika lety s nimi měla žatecká nemocnice velké problémy, největší v letech 2007, 2008 a 2009, kdy měla mnohamilionové ztráty a město muselo pomoci injekcí dohromady v řádech desítek milionů korun, aby špitál přežil. Pak v roce 2010 se podařilo hospodařit s vyrovnaným rozpočtem a od té doby se situace výrazně zlepšila, nemocnice posledních několik let hospodaří mírně v plusu.

I co se týká financí, jsme stabilizovaní. Podařilo se zvýšit produkci a tím vyjednat vyšší úhrady s pojišťovnami, hodně se také šetřilo. Několik posledních let už je situace stabilní.

A současnost?

Aktuálně jsme v plusu zhruba sedm milionů. Čtyři miliony ale chceme vrátit do chodu nemocnice, investovat. Nakoupit například kvalitnější lůžka, s možností polohování, zlepšit komfort pacientů, zhruba dva miliony půjdou na nákup nových potřebných přístrojů. Zbytek půjde na mzdy, zejména pro střední zdravotnický personál a v souvislosti se záchrankou na celkový zvýšený náklad na mzdy.

Ilustrační fotoProblémy byly v minulosti také se smlouvami na některá oddělení. Hrozil v roce 2012 zánik dětského a porodnice. Má aktuálně nemocnice všechna oddělení nasmlouvaná?

Ano, smlouvy jsou. O snižování počtu lůžek už se nemluví.

Co vás v poslední době potěšilo?

Potěšilo mě, že jsme dokončili kompletní digitalizaci oddělení zobrazovacích metod (rentgen, CT pozn. red.) v celé nemocnici. Pacienti už nemusí běhat s vyvolanými snímky, lékaři si je stáhnou do počítače, mohou je okamžitě poslat k posouzení. Je to velké zvýšení komfortu.

A naopak, co nejvíce aktuálně trápí žateckou nemocnici?

Neřekl bych jen žateckou nemocnici, ale vlastně všechny špitály. Je velký nedostatek středního zdravotnického personálu, tedy zdravotních sester, které mohou pracovat samostatně. Část jich odchází za lepšími finančními nabídkami do jiných oborů a složité je také jejich vzdělávání. Aby mohli samostatně pracovat, nestačí už střední škola, musí ještě dále několik let studovat. Připravují se sice nějaké změny, ale trvá to dlouho a ta situace se bude muset rychle řešit. Řekl bych, že je větší nedostatek sester než lékařů. U nás v Žatci to zatím není stav, který by ohrožoval chod nemocnice, daří se nám to zvládat, ale někde se to už děje. Snažíme se sestry udržet, zvyšovat mzdy, nabízet jim různé benefity.

Co říkáte na občasnou kritiku veřejnosti na péči v žatecké nemocnici? Registrujete ji?

Vnímám ji a přijde mi to často nespravedlivé. Každou stížností se pečlivě zabýváme, řešíme ji a musím říct, že jen minimum je oprávněných. Daleko více je pochval. Naši lékaři i sestry jsou kvalifikovaní a snaží se podávat co nejlepší péči. Víte jak to je, lidé v Chomutově si čas od času stěžují na svojí nemocnici, to samé lidé v Mostě nebo Kadani. Často jde o různé nepravdivé informace. Naše nemocnice poskytuje podle mého standardní péči v odpovídající kvalitě.

Mluvil jste o dalších chystaných modernizacích a rekonstrukcích. Co máte v plánu?

Ve špatném technickém stavu jsou dětské oddělení a léčebna dlouhodobě nemocných. Obě potřebují obnovu. V minulosti byly zrekonstruovány chirurgie, interna a gynekologicko porodnické oddělení. Ty jsou nové. Dětské a LDN by si ale rekonstrukci také hodně zasloužily. Připravili jsme proto studii, která řeší výstavbu nového pavilonu pro dětské oddělení. Mohlo by vzniknout na místě bývalé kotelny a prádelny v dolní části areálu, akutní lůžková péče by pak byla soustředěna do jednoho místa, nové oddělení by bylo propojeno s porodnicí, chirurgií a dalšími odděleními. Současný stav, kdy je dětské daleko od porodnice, je nešikovný a nepraktický. Lékaři musí k porodům nebo ke konzultacím přecházet celý areál. Hlavní důvod ale je, že stavebně a technicky staré oddělení už nevyhovuje, je ve velmi špatném stavu. A až bude dokončeno a přestěhováno dětské do spodní části areálu, mohlo by se následně zrekonstruovat oddělení následné péče. Využili bychom původní dětské, kam by se během rekonstrukce oddělení následné péče mohla část lůžek přesunout.

Čtěte více: Dětské a LDN potřebují obnovu. Plány jsou, hledají se peníze

Ozývají se ale hlasy, že by se měla nejdříve opravovat následná péče, že je uvnitř také ve velmi špatném stavu, možná v horším než dětské. Co na to říkáte?

Že by se musela na dobu rekonstrukce celá budova zavřít. A vzhledem k tomu, že nemáme možnost umístit lůžka následné péče jinam, nemůže si to nemocnice z finančních důvodů dovolit. Peníze od pojišťoven by chyběly na provoz v dalších letech. Logičtější a lepší způsob je podle mě realizovat investiční záměr stavby dětského oddělení, pacienty z LDN dočasně přestěhovat do staré budovy dětského a pak provést opravu oddělení následné péče.

Celé to ale bude něco stát. Kolik?

To určitě ano. Můj velmi hrubý odhad je osmdesát až devadesát milionů za nové dětské oddělení a zhruba deset milionů za rekonstrukci LDN. Tato budova už je opatřena opláštěním a novými okny, opravovalo by se uvnitř. Nejsou to malé peníze, ale také nic nemožného. Myslím si, že investice do nemocnice je do budoucna důležitá, využíváme nebo můžeme ji potřebovat všichni. Navíc je v současné době možnost získání dotací, například z evropských peněz, dotace by mohly velkou část nákladů zaplatit.

V jaké fázi projekt je?

Připravili jsme studii první části, tedy nového dětského oddělení. Ta je hotová. Finančně se na ní podílel Ústecký kraj. Předložíme ji vlastníkovi, městu Žatec, a ten musí zvážit, zda chce touto cestou jít. Chceme být připraveni právě proto, že je možnost získat výrazné dotace. Pokud vedení města řekne, že máme pokračovat tímto směrem, budeme pokračovat v projektové dokumentaci a pak dále.

Děkuji za rozhovor.