Pacienti žatecké nemocnice zrušení placených nadstandardů téměř nepoznají, nemocnice je nabízela jen minimálně. Naopak peněženky pacientů a rozpočet nemocnice poznají citelně snížení poplatku za den na lůžku. Pacienti budou platit méně o čtyřicet korun za každý den, nemocnici ale budou potřebné peníze chybět.

„Zrušení nadstandardů se nás téměř nedotkne. Jednalo se většinou o příplatky za lepší materiál při specializovaných operacích, které v Žatci neprovádíme," řekl ředitel nemocnice Čestmír Novák. Placenými nadstandardy byly například kvalitnější oční čočky, lepší použitý materiál při dalších operacích nebo jiná očkovací vakcína. Žádný z těchto nadstandardů a operací ale malá žatecká nemocnice neprovádí, pacienti za takovými výkony musí do specializovaných pracovišť.

Přesunout operatéra? Jen těžko

Nadstandardem byla také možnost vybrat si a připlatit za konkrétního lékaře při operaci. Ani tuto službu ale žatecký špitál nenabízí. Výběr lékaře by byl organizačně složitý, každý přesun operatéra v tak malém kolektivu, jako je v Žatci, by mohl ohrozit další operační plány a služby. Nicméně se v Žatci snaží, vždy když si pacienti přejí konkrétního lékaře, jim v rámci možností vyhovět.

Žatec nabízel z tzv. zdravotnických nadstandardů jen odlehčenou sádru. Ta bude v nabídce i dál, pacienti si ale asi více připlatí. Dosud totiž pacient měl platit jen rozdíl mezi klasickou sádrou a lehkou. Teď bude rozhodnutí na lékaři a pojišťovně. Když uznají, že ji pacient potřebuje, bude ji mít. Pokud ne, bude si ji muset zaplatit celou.

Místo stovky zaplatíme 60 korun

Novinkou ve zdravotnictví je také snížení regulačního poplatku za den na lůžku ze 100 korun zpět na původních 60. Tuto změnu už pacienti i nemocnice pocítí. Pacienti ji pravděpodobně uvítají, budou platit za každý den o 40 korun méně. Nemocnici budou ale peníze hodně chybět v už tak napjatém rozpočtu. „Snížením regulačního poplatku přijdeme o zhruba milion korun do rozpočtu," přiznal ředitel žatecké městské nemocnice Čestmír Novák.

Ústavní soud rozhodl o zrušení nadstandardů a snížení regulačního poplatku před několika dny na popud levicových zákonodárců. Poplatek se mu zdál už příliš vysoký, nadstandardy razantně neodmítl, nelíbilo se mu ale, že jsou jen ve vyhlášce, žádá, aby byly zakotveny v zákoně. Poplatky se sníží od začátku roku 2014, nadstandardy budou zrušeny už za pár dní.

Další osud nadstandardů i poplatků je ale ve hvězdách. Podporuje je pravice, pro jejich pokračování se vyjádřil také nový ministr z Rusnokovy vlády. Naopak ČSSD a komunisté jsou proti, boj proti poplatkům pomohl vyhrát ČSSD krajské volby před pěti lety.