Další rána do už tak napjatého hospodaření nemocnic, alespoň pro letošní rok, nebude zasazena. Vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL totiž aktuálně schválila kompenzace za zrušený poplatek za hospitalizaci. Jak ale chybějící miliardy za zrušené poplatky dostat do zdravotnictví i v budoucnu? To se neví.

„Vláda schválila navýšení plateb za státní pojištěnce s dopadem 2,1 miliardy v letošním roce. Tyto peníze dostanou nemocnice jako kompenzaci za zrušený poplatek za hospitalizaci," potvrdil premiér Bohuslav Sobotka, že co vláda nějaký čas slibovala, už je definitivní. Stát navýší své platby za nezaměstnané, důchodce a děti a peníze pošle do nemocnic ve dvou splátkách v červenci a v říjnu.

Výpadek milionů by znamenal problémy

Nedávné zrušení poplatku za hospitalizaci totiž znamenalo další velkou díru do neutěšeného hospodaření nemocnic. Řada z nich loni byla v hlubokých ztrátách. Žatecká nemocnice, která loni jako jedna z mála z celé republiky v minusu nebyla (hospodařila okolo nuly, vykázala zisk 95 tisíc pozn. red), měla přijít o téměř tři miliony ročně. A tak velký výpadek by pro malou nemocnici, jako je ta žatecká, znamenal velké problémy.

„Tím, že stát letos pošle peníze, o které jsme přišli zrušením poplatků, bychom se opět měli vyhnout ztrátě. I letos tak budeme hospodařit okolo nuly," vítá aktuální rozhodnutí vlády Čestmír Novák, ředitel žatecké nemocnice. „Konec poplatků pro nás znamená velký výpadek. Zhruba dva a půl až tři miliony korun ročně. A to jsou v malé nemocnici, jako jsme my, už velké peníze," pokračuje ředitel žateckého špitálu.

Stravovací a hotelové služby

Poplatky za hospitalizaci v minulých letech vylepšovaly hodně napjaté rozpočty nemocnic. Jejich obhájci argumentovali, že jde o příplatek za „stravovací a hotelové služby", které musí nemocnice pacientům poskytovat. Podle průzkumů si na poplatek za hospitalizaci zvykli i pacienti a velké části nevadil. Když chtěla Nečasova vláda zvýšit poplatek z 60 na 100 korun za den, zrušil jej od 1. ledna 2014 Ústavní soud. A nová vláda rozhodla jej neobnovit.

Zrušení poplatku měla přitom v programu jen ČSSD a právě ta na tom trvá. I když někteří její politici neoficiálně také připouštějí, že poplatky zdravotnictví pomáhají. ANO i KDU ČSL už naznačily, že by se mohlo v budoucnu o znovuzavedení poplatku uvažovat. Není totiž jasné, kde bude stát v budoucnu získávat finance na neustálé dolévání peněz do zdravotnictví.