Žatecká nemocnice má v poslední době kromě finančních problémů a potíží s nedostatkem lékařů také pořádnou dávku smůly. Když už se po dlouhém hledání podařilo najít ředitele, který by ji mohl vyvést z finančních obtíží, v době, kdy měl být jmenován, ho postihly vážné zdravotní obtíže.

Čestmír Novák (na snímku dole) sice formálně od 1. března stojí v čele zdravotnického zařízení, prakticky ale leží na lůžku po zákroku v Praze. Postihly ho problémy se srdcem. „Vaše informace jsou správné. Čestmír Novák se podrobil lékařskému zákroku a naštěstí se už zotavuje. Od 1. března je i přes svou indispozici novým ředitelem nemocnice,“ potvrdil na dotaz Deníku Petr Šmíd, předseda správní rady žatecké nemocnice.

Čestmír Novák, dlouholetý ředitel záchranné služby v okrese Louny, už před zdravotními obtížemi v nemocnici pomáhal a vedl jednání s pojišťovnami. Problémy ho stihly několik dní před jmenováním a v Praze se podrobil lékařskému zákroku.

„Zdá se, že zákrok dopadl dobře a Čestmír Novák bude snad v pořádku. Zotavuje se. Věříme, že se uzdraví co nejrychleji a pak se ujme funkce. Jednoznačně na něj počkáme, nyní nehledáme žádnou jinou variantu,“ ujistil Petr Šmíd. Jak dodal, po dobu jeho nepřítomnosti povede nemocnici zastupující ředitel Jiří Hamous, tak jak tomu bylo už od podzimu. Primář chirurgie vedl nemocnici po odchodu předchozího ředitele Zdeňka Bergla z funkce.

Novák měl být přitom klíčovou postavou při vyjednávání s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) o navýšení plateb pro žateckou nemocnici. Správní rada spoléhá na Novákovy zkušenosti. Právě více peněz za vykonané zákroky by mohlo pomoci vyvést nemocnici z krize.

Více peněz chce nemocnice za pacienty z Lounska, kteří do Žatce zamířili po uzavření lounské nemocnice, i za více zákroků. Každoročně totiž žatecká nemocnice navyšuje výkonnost, platby ale podle správní rady zaostávaly.

Jednání vede tým lidí

„Nový ředitel pochopitelně trochu chybět bude, ale jednání nezáleží jen na něm. Věříme, že tým lidí, který jednání vede, je dovede do dobrého konce a více peněz skutečně přijde,“ uvedl Šmíd.

VZP už před časem deklarovala, že je ochotna peníze navíc do žatecké nemocnice poslat. Podle Šmída je to už i zásluha Čestmíra Nováka. „Jednání se vedou už delší dobu, probíhají průběžně a Čestmír Novák, ještě než onemocněl, velkou část stihl projednat. Základní pravidla, koncepce plateb, už je dojednána, teď už probíhá dolaďování. Doufejme, že dopadne dobře a slíbené peníze navíc do nemocnice přijdou,“ věří předseda správní rady.

Jedná se i o dalších možnostech navýšení příjmů nemocnice. „Navýšení plateb je jen jedním z mnoha opatření, která mají stabilizovat nemocnici. Chceme s pojišťovnou nasmlouvat i další výkony, pořídit třeba jednotku na vyšetření CT, počítačový tomograf,“ dodal Petr Šmíd.