Na konci prosince vyprší drtivé většině českých nemocnic smlouvy o poskytování péče se zdravotními pojišťovnami. Po rok trvajících bojích o oddělení i celé nemocnice stále není rozhodnuto. Nikdo neví, jak nakonec nemocniční síť v republice bude vypadat. Jasno nemá ani Žatec, který nedávno odmítl poslední návrh pojišťoven. Podle vedení nemocnice je i poslední návrh smluv nepřijatelný a likvidační.

„Smlouvy na další roky stále nemáme podepsané, poslední návrh pojišťoven jsme podobně jako drtivá většina nemocnic v celé ČR odmítli. Byl pro nás nevýhodný a nepřijatelný. Teď čekáme na reakci zdravotních pojišťoven, ale zatím se nic neděje, z jejich strany žádná velká aktivita není," uvedl ředitel Nemocnice Žatec Čestmír Novák.

Smlouvy ještě nepodepsal nikdo

Přitom pojišťovny by měly spěchat. Nemocnice se domluvily a smlouvy nepodepsal téměř nikdo. Už na konci prosince vyprší nemocnicím smlouvy o péči a už tak rozháraný a nestabilní resort zdravotnictví může dostat další bolestivou ránu.

Pacientům sice prý nehrozí nebezpečí, že by nebyli akutně ošetřeni, problém ale může nastat například u plánovaných operací. Nemocnice nebudou vědět, zda jim je pojišťovny zaplatí, zda budou zahrnuty v nových smlouvách. Problém může být také při proplacení provedených výkonů. Pokud pojišťovny péči nenasmlouvají, můžeme čekat další pořádné zmatky ve zdravotnictví. Navíc teď mění nejvlivnější hráč, Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) vedení, ale přitom i noví šéfové chtějí v redukci lůžek pokračovat.

Částečná změna struktury péče

A co vlastně zdravotní pojišťovny v současné době Žatci nabízejí? Pojišťovny zařadily žateckou nemocnici na seznam zařízení, se kterými se do příštích let počítá. Chtějí prý ale změnit fungování některých oddělení. „Nemocnice Žatec dostane dlouhodobou smlouvu s podmínkou částečné změny struktury poskytované péče," uvedl tiskový mluvčí VZP Jiří Rod. Specifikovat, co znamená „částečná změna struktury péče", ale nechtěl. Odborníci prý na finální verzi změn ještě pracují, s nemocnicemi se údajně o konkrétních případech jedná.

Právě slovíčka „částečná změna struktury péče" se ale nelíbí vedení žatecké nemocnice. Podle jejích zástupců je pojišťovny tlačí k podepsání nevýhodného dokumentu, který v budoucnu stejně bude znamenat útlum oddělení. Podle některých hlasů se jedná o trik, jak pojišťovny chtějí změkčit odpor veřejnosti.

Porodnice a dětské v ohrožení

„Pro chirurgii a internu nám pojišťovny navrhly smlouvy na pět let, to je v pořádku. Ale pro dětské a gynekologii s porodnicí jen na jeden rok s tím, že o změně struktury péče se bude dál jednat. To je pro nás nepřijatelné, myslíme si, že za rok by pojišťovny zase tlačily na útlum péče na těchto odděleních," přibližuje ředitel žatecké nemocnice Čestmír Novák, jaké vlastně návrhy smluv do nemocnice přišly.

„Smlouvy jen na rok s tím, že poté se budeme znovu bavit o redukci lůžek a konci oddělení, jsou pro nás velmi nevýhodné a likvidační. Proto jsme je odmítli a žádáme po pojišťovnách smlouvy se stejným rozsahem péče, jaký máme nyní. Naše nemocnice je životaschopná, chceme tu zachovat plnohodnotné zařízení se základními odděleními. Takhle jsme pojišťovnám odpověděli a čekáme teď na jejich reakci," řekl Č. Novák.

Válka o zdravotní péči

Žatecká nemocnice má podporu také ve vedení Ústeckého kraje, usnesení o zachování současného rozsahu péče přijali také senátoři. Podpis pod petici, která žádala zachování nemocnice, připojilo téměř dvacet tisíc lidí z regionu. Celá „válka" o nemocnici přitom začala už před rokem. Tehdy se mluvilo o úplném konci gynekologie a porodnice a o zániku dětského oddělení. Proti tomu se zvedla obrovská vlna nevole u veřejnosti, a tak pojišťovny trochu ustoupily.

Aktuálně prý nabízejí plnohodnotnou chirurgii a internu, na dětském a gynekologii ale tlačí nemocnici k jednodenní péči. Většina operací, které se provádějí nyní, by na těchto dvou odděleních podle přání pojišťoven měla být prý zachována. Diskutuje se stále o zachování porodnice. Lůžka by tak snad v Žatci měla zůstat, ale valná většina péče by měla být prováděna ambulantně nebo s minimální hospitalizací. Na složitější výkony by pacienti dojížděli jinam. Alespoň tak si to představují zdravotní pojišťovny. „Věříme, že se nám podaří vyjednat současný rozsah péče a že se nadále pro pacienty nic nezmění," je stále optimistou Čestmír Novák.