Značný nesoulad vládne mezi vedením žatecké nemocnice a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP). Během jednání o nových smlouvách pro dvě ohrožená oddělení žatecké nemocnice, které VZP nechce od ledna 2009 podepsat, se obviňují z prezentování nepravd. V těchto dnech navíc vedení nemocnice tvrdí, že dostalo z VZP vzkaz o dohodě, zdravotní pojišťovna to popírá.

„Podle našich posledních informací je VZP ochotna smlouvy podepsat. Pokud splníme personální podmínky, jsou ochotni s námi nové smlouvy uzavřít,“ sdělil na dotaz Deníku Martin Hanták, předseda správní rady žatecké nemocnice.

Podle jeho slov je dětské oddělení bez problémů, už během léta bylo plně personálně zajištěno a jeho provoz dokonce rozšířen. „Také na gynekologii už máme dva lékaře, další dva až tři by měli přijít v nejbližší době. Poté už bude otevřena i porodnice a vše by mělo být v pořádku,“ tvrdí Hanták.

Žádný slib jsme nedali!

Nesouhlasí s ním ale VZP. „Žádný takový slib, že pokud budou lékaři, tak smlouvy podepíšeme, jsme nikomu nedali. Jsme ochotni jednat, ale není to jen otázka personální,“ řekla Anna Veverková z ústředí VZP.

Podle ní se na návštěvu žatecké nemocnice chystá generální ředitel VZP Pavel Horák. „Proběhla korespondence mezi krajskou pobočkou VZP a nemocnicí, kde jsme byli informováni o náboru lékařů. Pokud tomu tak je, je to jen dobře, závěrečná jednání ale teprve proběhnou,“ dodala s tím, že komunikace mezi krajskou VZP a vedením nemocnice není ideální. VZP a zástupci nemocnice se před časem dokonce vzájemně obviňovali ze lží.

„Nerozumím tomu, vzkaz o tom, že podepsání smluv nic nebrání, jsme dostali ústně právě z krajské pobočky,“ uvedl Hanták a dodává. „Obě strany řekly, že se chtějí dohodnout. Na sto procent věřím, že smlouvy budou.“