Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nechceme nemocnici poškodit, ale léčit moderně, tvrdí šéf VZP

Žatec, Praha /ROZHOVOR/ - Pavel Horák, ředitel VZP, vidí budoucnost dvou ohrožených oddělení nemocnice v Žatci v ambulantní péči.

31.5.2012 8
SDÍLEJ:

Šéf VZP Pavel HorákFoto: Deník/Jan Vraný

Žatecká nemocnice stále nevzdává boj o dvě ohrožená lůžková oddělení, kterým hrozí, že zaniknou. Pojišťovny nechtějí obnovit smlouvy. Teď ale svitla nemocnici alespoň naděje na ambulantní péči.

Jedním z hlavních hráčů v bitvě o dětské a gynekologicko – porodnické oddělení je šéf Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Pavel Horák. Jaký je pohled zástupce největší tuzemské pojišťovny na situaci? „Nechceme oddělení rušit, není naším zájmem nemocnici poškodit. Pojďme ale místo lůžkových oddělení, která nejsou už tolik potřeba, léčit moderně. V Žatci se všechny zákroky na těchto odděleních dají dělat ambulantně, pojďme tedy cestou jednodenní péče," vzkazuje Horák.

Mají dětské oddělení a gynekologicko – porodnické v Žatci vůbec ještě šanci na záchranu nebo už je rozhodnuto?
Pojišťovny zatím od svého stanoviska změnit systém poskytování péče neustupují, nicméně definitivní slovo ještě řečeno nebylo a určitě v nejbližší době proběhnou další jednání.

Neustupují i přesto, že vedení žatecké nemocnice tvrdí, že všechny podmínky pojišťoven zdravotnické zařízení splňuje.
Podstata spočívá ve skutečnosti, že všechny zdravotní pojišťovny se shodly na tom, že tato dvě oddělení coby lůžková oddělení v Žatci nepotřebují. Zákroky, které se provádějí na gynekologickém oddělení v Žatci, lze prakticky všechny provádět ambulantně v rámci jednodenní péče. A i pro dětské oddělení je typický vysoký podíl hospitalizací, které by bylo možné přesunout do jednodenní péče. Včetně jednodenních pozorování stavu dítěte. Chceme změnu z lůžkových oddělení na ambulantní léčbu.

A porodnice?
Co se týče porodnice, nasmlouvání této péče souvisí s řešením i v jiných nemocnicích. Jednání společné pracovní skupiny zdravotních pojišťoven ještě probíhají.

Říká se, že nemocnice, které mají za sebou vlivného politika, nemají problémy a zatím to i tak vypadá. Žatec nikoho takového nemá.
Okolo nemocnice v Žatci se ale žádné politické tlaky nevyskytují. Skutečně se jedná o racionální argumenty.

Poraďte bojovníkům za žateckou nemocnici. Co byste dělal, pokud byste byl na jejich straně barikády?
Žatecká nemocnice by podle mého měla své síly soustředit především na opatření, která půjdou vstříc pacientům a nabídnout jim možnost operace v režimu jednodenní péče. Perspektiva nemocnice je v přeměně na moderní fungující zařízení nejen z pohledu vybavení a personálu, ale i organizace péče. Nabídněme pacientům stejnou péči, ale ne na lůžku, ale ambulantně, vždyť nové diagnostické a léčebné postupy snižují potřebu hospitalizace.

Původně jste ale uváděli jako hlavní důvod pro rušení lůžek šetření.
Nejde o to teď ušetřit nějaké peníze. Ale do zdravotnictví jich víc nebude asi proudit a musí se ty nynější lépe využít. Cílem je, aby celý systém fungoval efektivněji. Zdravotnická zařízení, jež se rychleji přizpůsobí moderním trendům s maximálním využíváním ambulantních forem, se s financemi lépe vypořádají. Nemocnice, které ustrnou na organizování péče, jak se nabízela před nedávnem, budou v mnohem horší situaci.

Jedním z argumentů pojišťoven je i dobrá dostupnost z regionu do okolních nemocnic. Ze Žatce a Loun snad ano, ale ze vzdálených obcí na Podbořansku? To je na dva dny dovolené…
Tato otázka je oprávněná v případě porodnice a ty se stále ještě řeší. Ale ostatní oddělení? My přece neříkáme, že pacienti mají někam jezdit. Jen říkáme, že úplně stejná péče jim má být poskytnuta v Žatci, ale v jiném režimu. Statistiky dokazují, že valná většina zákroků na gynekologii a dětském v Žatci lze dělat v režimu jednodenní péče, tedy ambulantně. Dnes si ani nikdo z lidí nepřeje ležet v nemocnici jen proto, aby se zaplnilo lůžkové oddělení.

Za jinou než základní péčí by tedy lidé dojížděli?
Za specializovanou péčí již dnes pacienti dojíždějí a žádné stížnosti jsme nezaznamenali. Nemáme zájem působit problémy jakémukoli zdravotnickému zařízení, chceme jen poskytnout co nejefektivnější péči našim klientům. Věc se zvažuje velmi odpovědně a není žádná snaha postupovat vůči žatecké nemocnici neobjektivně.

Tvrdíte, že péči zvládnou okolní nemocnice. Když byla ale před časem devět měsíců žatecká porodnice zavřená, okolní nemocnice prý nestíhaly. Může se stát, že v okolí budou přeplněné nemocnice a lidé z okresu Louny budou odmítáni?
Není to pravda. V roce 2008, kdy bylo v Žatci oddělení uzavřeno, se na VZP neobrátil žádný z našich klientů, který by měl problémy s poskytnutím zdravotní péče.

Žatec je jedinou nemocnicí v okrese Louny. Pokud skončí dětské a porodnice, bude region jediný v Ústeckém kraji bez porodnice. Jiné okresy, třeba Chomutov nebo Litoměřice, přitom mají nemocnice dvě. Proč se netlačí na útlum tam?
V Chomutově se během dvou let narodilo více než 1500 novorozenců, Kadaň je na tom obdobně. Žatecká nemocnice jich vykázala o třetinu méně. Navíc trend porodnosti plošně stále klesá. Podle statistik za první čtvrtletí roku 2012 klesl počet porodů například právě v porodnici v Žatci o sedm procent oproti stejnému období v roce 2011.

To je statistika. Ale proč má být rozlohou největší okres bez dětského a gynekologie s porodnicí a jinde jsou dvě nemocnice na daleko menším prostoru? Proč se neruší lůžka jinde? Vždyť na Lounsku už skončily dvě nemocnice.
S tímto argumentem se setkáváme často. Proč se neruší jinde, proč zrovna u nás. Ujišťuji vás, že stejný přístup uplatňujeme v celé republice. Navíc pojišťovny žádná zařízení neruší, pouze v některých případech nechtějí hradit výkony některých odborností nasmlouvané před lety ve zcela jiné situaci. Přistupujeme k tomu tam, kde lze péči řešit jinak, moderně.

Děkuji za rozhovor.

Autor: Hynek Dlouhý

31.5.2012 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Dálnice v okrese Louny zůstanou pro osobní auta bez poplatků

Zákaz kouření. Ilustrační snímek.
70

ANKETA: Zrušili byste zákaz kouření v restauracích?

Od revoluce se do Sněmovny vydalo jen sedm lidí z okresu Louny

Okres Louny - Za sedmadvacet svobodných let měl okres Louny jen sedm poslanců, dva navíc v regionu nebydleli a jen dojížděli. Letos jsou šance na poslance velké, řada lidí je na vrcholu kandidátek.

Žatečtí houbaři pořádají výstavu

Žatec - Každoroční přehlídka proběhne v hotelu Černý orel na žateckém autobusovém nádraží.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Žatec zaplatí za městskou hromadnou dopravu o milion víc

Žatec - Důvodem zdražení je růst mezd řidičů. Město dá za ujetý kilometr místo 34 už 40 korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení