V Ústeckém kraji je podobných nemovitostí velké množství. Stát nemá žádné informace ani o majitelích rozlehlých polí u Cítolib, Počerad, Koštic či Žerotína. Nebo hektarů luk u Řisut.

Kompletní seznam nemovitostí s neznámým vlastníkem najdete na strákách uzsvm.cz.

Na situaci ohledně takových nemovitostí na severu Čech upozornil v těchto dnech ve svém článku iROZHLAS.cz s tím, že na konci roku vše propadne státu. 

V celém Česku je téměř 140 tisíc zapomenutých nemovitostí, které stále hledají své vlastníky. Lidé mají posledních 10 pracovních dní na to, aby se přihlásili a doložili příslušné dokumenty, jinak majetek propadne státu. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových se snaží najít vlastníky už řadu let, ale neúspěšně.

Podle pravidel z roku 2014 opuštěné pozemky, domy či jiné nemovitosti od ledna připadnou státu. Končí totiž desetileté přechodné období, kdy se o to mohli přihlásit majitelé. Stát musel počkat deset let, než bylo možné nemovitost opravdu považovat za opuštěnou.

Právě tato desetiletá ochranná lhůta s koncem roku uplyne. Pokud by chtěla získat opuštěnou nemovitost do svého vlastnictví obce v příslušné lokalitě, musí ji nejprve zdokumentovat a poté protokolárně převzít do svého majetku.

Mohlo by vás zajímat: Příprava přehrady Kryry pokračuje. Pod hladinou zůstane několik řopíků

Generální ředitel Povodí Ohře Jan Svejkovský. | Video: Deník/Petr Kinšt